Genel

Uzmanlar uyarıyor, hamileler aman dikkat o çayı içmeyin!

Hamilelik sürecinde organik ürünlerin kullanımı mevzusunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir nokta, adaçayı benzer biçimde bitkilerin potansiyel etkileridir. Salvia officinalis olarak malum adaçayı, sıhhat açısından birçok yarar sağlasa da bilhassa hamile hanımefendiler için riskler taşıyabilir. İçerdiği bileşenler sebebiyle adaçayının düşük riskini artırabileceği belirtilmektedir. Bu mevzuda uzmanlar, hamilelik sürecinde adaçayı tüketimine dair mühim uyarılarda bulunuyorlar

Adaçayı, yüzyıllardır tıbbi ve ayin amaçlarla kullanılan, varlıklı vitamin ve mineraller içeren bir nebat olarak bilinir. Ancak uzmanlar, bilhassa hamile hanımefendilerin bu bitkiyi dikkatli tüketmeleri gerektiği mevzusunda uyarıyorlar. Bilimsel adı Salvia officinalis olan adaçayı, ihtiva ettiği K vitamini, A, E ve C vitaminleri ile magnezyum, çinko ve bakır benzer biçimde minerallerle sıhhat için birçok yarar sağlar.

Adaçayının sindirim problemleri, öksürük, bronşit benzer biçimde hastalıkların tedavisinde kullanılması yaygındır. Ancak bilhassa hamilelik döneminde bu bitkiyi kullanmak, östrojeni uyararak tane döngüsünü tetikleyebilir ve bu da gebelikte düşük riskini artırabilir. Ayrıca adaçayının tane söktürücü özellikleri sebebiyle hamilelik sürecinde önerilmediği belirtilmektedir.

Adaçayının aşırı tüketimi, ani gerilim düşüklüğüne yol açabilir. Bu nedenle bilhassa hamile hanımefendiler için uzmanlar, adaçayı tüketimine dikkat etmeleri icap ettiğini vurguluyorlar. Bitkinin öteki yararları içinde sindirim sistemi problemleri, menopoz sonrası sıcak basması, yara iyileşmesi ve ödem atma benzer biçimde alanlarda organik bir tedavi olarak kullanılması bulunmaktadır.

Hamilelik sürecinde sıhhat uzmanlarına danışmadan adaçayı benzer biçimde bitkisel ürünlerin tüketilmemesi ehemmiyet taşımaktadır. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için doğru data ve danışmanlık almak, hem anne talibi hem de bebeği için en güvenli yaklaşımdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu