Genel

TTB Merkez Konseyi Başkanı Alpay Azap kimdir?

Sağlık sektörünün mühim figürlerinden kabul edilen Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Alpay Azap, son zamanlarda gündemin sıkça konuşulan isimlerinden biri haline geldi. Peki, Alpay Azap kimdir ve sıhhat alanındaki kariyeri süresince hangi başarılara imza atmıştır? İşte merak edilenlerin cevapları.

Türkiye’nin sıhhat politikaları üstünde belirleyici bir role haiz olan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin Başkanı Alpay Azap, bilhassa pandemi sürecindeki liderliği ile tanınıyor. Peki, bu etkili isim kimdir ve ustalaşmış yaşamı süresince neler yapmıştır? İşte Alpay Azap hakkında bilinmesi gerekenler.

Alpay Azap kimdir?

Dr. Alpay Azap, 1995 senesinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı üniversitenin İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda ihtisasını tamamladı. 2000 senesinde uzmanlık eğitimini tamamlayarak, bilimsel nitelikli kariyerine Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etti. 2002 yılından beri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak vazife yapmaktadır.

Akademik kariyerinde mühim adımlar atan Dr. Azap, 2006 senesinde doçent, 2011 senesinde ise profesör unvanını almıştır. Halen Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Profesyonel yaşamının yanı sıra, Dr. Alpay Azap çeşitli bilimsel derneklerde etken rol almaktadır. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) üyesi olan Dr. Azap, bununla beraber Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Türk Hematoloji Derneği ve Febril Nötropeni Derneği üyelikleri de bulunmaktadır.

KLİMİK Derneği’nde çeşitli görevler üstüne alan Dr. Azap, 2008-2011 yılları aralığında Yeterlilik Imtihan Komisyon Sekreterliği yapmış ve 2011-2017 dönemlerinde KLİMİK Yönetim Kurulu üyesi olarak vazife almıştır. KLİMİK bünyesinde kurulan Erişkin Bağışıklaması Emek verme Grubu’nun etken bir üyesi olarak, bağışıklama, sıhhat bakımıyla ilişkili infeksiyonlar, infeksiyon epidemiyolojisi, antibiyotik direnci benzer biçimde mevzular üstüne emek harcamalar yapmaktadır.

Dr. Alpay Azap, Türkiye’de ve internasyonal düzeyde sıhhat alanındaki katkılarıyla tanınan bir bilim insanı olarak, TTB Merkez Konseyi Başkanı olarak da meslektaşları ve cemiyet sağlığı için mühim sorumluluklar üstlenmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu