Genel

Telegram Web Nasıl Kullanılır?

Backlinko’ya gore 550 milyon kullanıcıya haiz Telegram, araştırmalara gore şu anda en oldukca kullanılan mesajlaşma uygulamaları içinde ikinci sırada yer ediniyor. Telegram, kullanıcılarına Telegram Web ile beraber cep telefonu olmadan bir tek tarayıcı üstünden giriş yapmalarına fırsat tanıyor. Günlük yaşantınızda devamlı PC başlangıcında yada laptop ile zaman geçiriyorsanız, web tarayıcısı üstünden Telegram’a ulaşmanız mümkün. Bu yazımızda, Telegram Web sürümünü iyi mi kullanacağınızı sizlere anlatacağız.

1. Telegram Web Giriş Yöntemi

Eğer bir bilgisayara sahipeniz, Telegram Web’e kolayca giriş yapabilirsiniz. Web tarayıcınız (Chrome, Safari, Opera vb.) üstünden erişebileceğiniz Telegram Web’in tamamen parasız bulunduğunu belirtelim. Aşağıdaki adımları takip ederek Telegram Web’i açabilirsiniz.

 1. İlk olarak haiz olduğunuz masaüstü PC yada dizüstü bilgisayarınızı açın.
 2. Bilgisayarınızı etken hâle getirdikten sonrasında kullandığınız Web tarayıcısını açın.
 3. Web tarayıcınız üstünden Telegram Web sitesine ulaşın.
 4. Önünüze 2 değişik seçenek çıkacaktır bunlardan bir tanesi QR kod ile giriş ve diğeri ise cep telefon numaranız ile giriş olacaktır. Sizlere öncelikle QR kodu ile girişi madde halinde gösterelim:

QR Kodu İle Telegram Web’e Giriş

QR Kodu ile beraber Telegramı açmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Telefonunuzda Telegram’ı açın
 • Ayarlar > Cihazlar > Masaüstü Cihazı Bağla menüsüne gidin
 • Oturumu onaylamak için telefonunuzu QR koduna doğrultun

Cep Telefonu İle Telegram Web’e Giriş

Cep telefonu numarası ile Telegram’ın Web arayüzüne ulaşmak için aşağıdaki yolu seyredebilirsiniz:

 • İlk ilkin telefon numarası ile oturum aç butonuna tıklayın
 • Daha sonrasında sizden istenen ülkeniz ve numaranızı ilave edin ve ileri butonuna tıklayın
 • Bir sonraki adımda cep telefonunuza gelen kodu girin ve ileri butonuna tıklayın.
 • Yukarıda belirtilen adımları takip ettikten sonrasında Telegram Web üstünden haiz olduğunuz telegram hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Telegram Uygulaması Bilgisayara Nasıl İndirilir?

Telegram, kullananların rahat bir halde erişim sağlaması için birden fazla seçenek sunuyor. Dilereniz macOS, Windows ve Linux için Telegram’ın masaüstü uygulamalarından birini yükleyebilirsiniz. Ayrıca birden oldukca cihazda Telegram’ı kullanabilirsiniz. Telegram değişik cihazlarda senkronize bir halde çalışacaktır. Telegram Web uygulamasını masaüstüne indirmek için aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz:

 1. İlk adım olarak, web tarayıcınızı açın.
 2. Kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak, aşağıdaki bağlantılardan birisine tıklayın.
  1. Windows işletim sistemi için: https://desktop.telegram.org/
  2. Mac işletim sistemi için: https://macos.telegram.org/
 3. Oluşturulan sayfalarda, dosya indirme adımlarını takip edin.
 4. İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınıza kurun.
 5. Artık tek yapmanız ihtiyaç duyulan, Telegram hesabınıza giriş yapmak.

  Telegram Web Nasıl Türkçe Yapılır?

  Telegram Web uygulamasına ilk kez giriş yaptığınızda sizi Türkçe haricinde değişik bir dil bekliyor olabilir. Bu durumda, Telegram’ın dili iyi mi Türkçe’ye çevrilir sorusu aklınıza düşebilir. Merak etmeyin, Telegram’ın arayüz dilini değişiklik yapmak oldukça kolay. Telegram’ın dili iyi mi değiştirilir sorunuzun yanıtını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

  1. Telegram Web paneline giriş yapın.
  2. Açılış ekranında yer edinen hamburger menü butonuna (üç çizgilili menü butonu) tıklayın.
  3. Oluşturulan ayarlar ekranında “Languages” (Diller) yazan seçeneği bulun ve tıklayın.
  4. Listeden Turkish (Türkçe) seçeneğini bulun ve kaydet butunonua tıklayın.
  5. Artık, Telegram Web’i Türkçe kullanabilirsiniz.

  Telegram Web’ten Çıkış Yapma

  Bazı nedenlerden dolayı Telegram oturumunuzdan çıkış yapmak isteyebilirsiniz. Telegram oturumunuzu sonlandırmak için aşağıda belirttiğimiz adımları takip edebilirsiniz:

  1. Genellikle tüm platformlarda olduğu benzer biçimde Sol üst köşede yer edinen üç çizgiye tıklamanız gerekiyor.
  2. Daha sonrasında ayarlar(settings) kısmına tıklamanız gerekiyor.
  3. Ayarlar seçeneğine tıkladıktan sonrasında en altta yer edinen “çıkış yap”( Log out) seçeneğine tıklayarak Telegram Web’ten çıkış yapmış olmuş olursunuz.

  Telegram Web’ten çıkış yapmanın bir öteki yolu da cep telefonunuzdaki Telegram uygulamasından, bağlı olduğunuz cihazlarla erişimi kesmektir. Cep telefonunuz vasıtasıyla Telegram Web bağlantısını sonlandırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Cep telefonunuzdaki Telegram uygulamasını açın.
  2. Ekranın altında yer edinen navigasyon menüsünden Ayarlar butonuna basın.
  3. Oluşturulan ayarlar menüsünde, Cihazlar başlıklı bölümün üstüne tıklayın.
  4. Oluşturulan sayfada Telegram hesabınızın hangi cihazlarda açık bulunduğunu sıralama hâlinde görebilirsiniz.
  5. Dilerseniz tüm bağlantıları tek tuşla sonlandırabilir, isterseniz listeden tek tek denetim ederek çıkış yapmak istediğiniz aygıt ve oturumu bulabilirsiniz.

  Bu yöntem yardımıyla, bir sonraki web kafe ya da kütüphane ziyaretinizden sonrasında, Telegram Web’i açık unutup unutmadığınızı düşünmenize gerek kalmaz. Cep telefonunuzdan bağlı olduğunuz cihazları görüntüleyerek bağlantınızı tek tuşla sonlandırabilirsiniz.

  Telegram Web Nasıl Kapatılır?

  Bir sebepten dolayı, Telegram hesabınızı silmek istiyor olabilirsiniz. Telegram hesabınızı kalıcı olarak silmenin iki yolu bulunmaktadır. Aşağıda bu şekilleri sizlere açıklıyoruz.

  Telegram Hesabınızı Anında Kapatma

  Hemen şimdi telegram hesabınızı tüm söyleşi geçmişinizle birlikte tarihe gömmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

  1. https://my.telegram.org/auth?to=deactivate linkine tıklayın.
  2. Oluşturulan sayfada, Telegram için kullandığınız cep telefonu numarasını girin.
  3. İşleme devam ettiğinizde, Telegram cep telefonunuza bir doğrulama kodu yollayacaktır.
  4. Gelen güvenlik kodunu, tarayıcınızda ilgili alana yazın.
  5. İşlem adımlarını takip ederek Telegram hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

  Telegram Hesabınızı Süreye Bağlı Olarak Kapatma

  Gizlilik mevzusunda almış olduğu önlemlerle ön plana çıkan Telegram, deaktif hesapların otomatikman silinmesiyle ilgili bir özelliğe haizdir. Standart olarak bir Telegram hesabına 6 ay süreyle giriş yapılmadığında, kullanıcının uyarılmasının arkasından hesap otomatikman silinmektedir. Bir telegram kullanıcısı, hesabın otomatikman silineceği süre aralığını panelden ayarlayabilir. Minimum 1 ay, maksimum 1 yıl benzer biçimde bir süre zarfında Telegram’a giriş yapmamanız durumunda hesabınızın silinebilir. Bu ayarı değiştirebilmek için;

  1. Telegram uygulamanızda Ayarlar kısmına gidin
  2. Gizlilik ve Güvenlik kısmına tıklayın
  3. Hesabımı Otomatik Olarak Sil başlıklı alanda “Bu kadar süre uzaktaysam hesabımı sil” seçeneğine tıklayın ve bir süre aralığı belirleyin.
  4. Belirlediğiniz süre zarfında Telegram’a tekrar giriş yapmazsanız hesabınız otomatikman silinecektir. Bu süreçte bir kez dahi giriş meydana getirecek olsanız bu süre tekrardan saymaya adım atar.

  Telegram Web Nedir?

  WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinden sonrasında neredeyse her insanın cep telefonuna indirdiği toplumsal medya uygulaması Telegram, kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için çoklu platformlardan erişim imkânı sunuyor. Ayrıca devamlı bilgisayar başlangıcında zaman geçiren kullanıcılar içi Telegram Web var. Peki nedir bu Telegram Web?

  Cep telefonlarımıza indirdiğimiz Telegram uygulamasının bilgisayar üstünde çalışan versiyonuna Telegram Web diyoruz. 2013 senesinde piyasaya sunulan Telegram, Telegram Web ile senkronize bir halde çalışıyor. Yani siz bir mesajı ya da bir iletiyi bilgisayar üstünden karşı tarafa gönderdiğiniz süre ek olarak cep telefonunuzdan da iletmiş oluyorsunuz.

  Telegram’ı bilgisayar üstünden kullanmak istiyorsanız, Android, iOS vb.işletim sistemine haiz bir cep telefonu modeline ihtiyacınız var. Bunun yanı sıra bilgisayarınızda da bir web tarayıcısı(Safari, Chrome, Opera,Firefox vb.) olmak zorunda. Ayrıca son olarak Telegram Web’i sorunsuz bir halde kullanmak için cep telefonunuzda yer edinen Telegram uygulamasının güncel olup olmadığını deneyin.

  Bu yazımızda Telegram Web’i iyi mi kullanabileceğinizi anlatmak istedik. 2022 senesinde dünyanın en oldukca indirilen 5 mobil uygulaması içinde yer edinen ve 700 milyondan fazla aylık etken kullanıcısı bulunan Telegram uygulamasını web tarayıcınızda kullanmak için yukarıdaki işlem adımlarını takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir nokta olduysa, yorumlar alanından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle