Genel

Telefon İle En İyi Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Telefon İle En İyi Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Ailenizin, arkadaşlarınızın, kendinizin hatta sempatik hayvan dostlarınızın portre fotoğraflarını çektiğiniz zamanlar olmuştur. Bilhassa son zamanlarda çıkan akıllı telefonların kameraları ile daha kaliteli portre fotoğraflar çekmek mümkün hale geldi.

Biz de bu makalemizde daha iyi bir portre fotoğrafının iyi mi çekileceğinin ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Çekim Yapacağınız Yeri İyi Ayarlayın

Portre çekimlerinde bulunduğunuz yer fazlaca önemlidir. Bu nedenle çekim yapacağınız yer ile çevrenizin, portre resminiz ile uyumlu olup olmadığına ve anlatmak istediğiniz öykü ile bir tüm oluşturup oluşturmadığına dikkat edin. Mesela, çekim yapacağınız çevre genel anlamda yeşil renk tonlarında ise çekimini yapacağınız kişinin de yeşil tonlarında giyim giymesi iyi bir tercih olmayacaktır. Burada zıt renkleri kullanmanız daha güzel bir görüntü oluşturacaktır.

Doğal Bir Çekim İçin Doğal Bir Poz

Doğal bir portre çekimi yapmak istiyorsanız naturel pozlar yakalayın. Fotoğrafını çekmek istediğiniz kişinin olabildiğince naturel olmasına destek olun. Gerekirse o kişiyle konuşun ve rahatlatın hatta dinlenmesine birazcık müsaade edin. Siz de bu sırada onu gözlemleyin ve fotoğraf çekilmediğinde iyi mi naturel görünmüş olduğu izleyin. Şundan dolayı kişiler kendilerini rahat hissetmezlerse bu fotoğrafa yansır ve bu durumda naturel bir portre fotoğrafından istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

5a401ccd73c66 scaled

Çekim yaptığınız ortama gore kişilerin yüz ifadelerini kullanmalarını sağlayın. Mesela, bir düğün yada bir doğum günü partisinde fotoğraf çekiyorsanız kişilerin gülmelerini bekleyin. Böylece neşeli bir günde kişilerin neşeli olduğu zamanda çekeceğiniz fotoğraflar daha naturel görünecektir. Hatta onları habersiz bir halde eğlenirken çekerseniz daha samimi görüntüler ortaya çıkacaktır.

Yaratıcı Kompozisyon

Kompozisyon, bilhassa portre fotoğraf çekimlerinde fazlaca önemlidir. Kişilerinizi çekim yapmadan ilkin çekeceğiniz sahnenin ortasında düşünün. Nasıl bir fotoğraf oluşturacağınızı ve kişilerinizi nesnelerinizin içine iyi mi yerleştireceğinizi evvelinde kafanızda tasarlayın. Yaniçekim öncesinde bir hazırlık emek vermesi yapın.

Portre çekimlerinde, kişinin baş ve omuzlarını ön plana çıkarmanız daha kalite sonuçlar elde etmenize destek olacaktır.

5a3fff8e8ba08

Kişilerinizi resmin ortasına konumlandırmayın. 1/3 kuralını düşünerek çekimlerinizi bu doğrultuda yapın.

1/3 Kuralı: Fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3’er eşit bölüme ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 ufak bölüme ayırmaktır. Bir çok akıllı telefonda bu özellik aslına bakarsanız standart olarak sunuluyor. Telefon kamerasının ayarlar kısmına giderek bu özelliği etken edebilirsiniz.

Çekimlerdeki arka plan fazlaca mühim olduğundan tüm arka plan unsurlarının gerektiği şeklinde olduğundan güvenli olun. Mesela;ufuk çizgisinin düz olup olamadığını, kişinin kafasına denk gelen herhangi bir nesne olup olmadığını deneyin.

Aydınlatma kompozisyonu tamamlamak için fazlaca önemlidir. Bu nedenle aydınlatmayı en iyi şekilde kullandığınızdan güvenli olun.

Portre Modunu Kullanın

Fotoğraf makinelerinde olan bu özellik artık bir çok akıllı telefonda da bulunuyor. Bu özellik ile arka planın flu olması sağlanıyor ve aslolan çekilmek istenen nesne öne çıkarılıyor. Böylece çektiğiniz fotoğrafta nesneyi daha fazlaca vurgulamış oluyorsunuz.

5a3fff8e9dec0

Portre modunda çekmek istediğiniz nesne telefonunuza ne kadar yakın olursa o denli iyi netice alırsınız.

Deneme Yapmaktan Korkmayın

Portre fotoğrafın iyi mi çekileceğine dair temel birkaç data öğrendikten sonrasında devamlı olarak tecrübe etme çekimleri yapın. Her çektiğiniz fotoğrafta tamamen kurallara bağlı kalmayın. Temel ana kurallar üstünde oynama yapmadan değişik tarzlarda, karık kompozisyonlarda çekimler deneyin. Böylece kendinizi geliştirip kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz.

Yorum ekle