Genel

SPK’dan DYO Boya Hissesine Tedbir Kararı

SPK’dan DYO Boya Hissesine Tedbir Kararı

Tedbirin Detayları

Borsa İstanbul’dan meydana getirilen açıklamaya gore, SPK sonucu uyarınca Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alındı. Bu kapsamda, DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret (DYOBY.E) ve Vakıf Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı (VKFYO.E) hisselerine 21 Mayıs 2024 tarihindeki işlemlerden itibaren, 20 Haziran 2024 tarihindeki işlemlerin sonuna kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sermaye Piyasası Kurulu sonucu uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DYOBY.E ve VKFYO.E payları, 21/05/2024 tarihindeki işlemlerden (seans başından) 20/06/2024 tarihindeki işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere mevzu edilemeyecektir.”

Tedbirin Sebebi

Borsada çeşitli hisselerde manipülatif hareketler icra eden bir grubun son hedefi DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret hissesi oldu. Bu grubun operasyonu sonucunda, hisse son bir ayda %50 prim yapmış oldu. SPK, bu manipülatif hareketleri önlemek amacıyla önlem sonucu aldı.

DYO Boya Hisseleri

DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret hisseleri, son dönemde gösterdiği yüksek volatilite sebebiyle yatırımcıların dikkatini çekmişti. Ancak, SPK tarafınca alınan bu önlem sonucu ile beraber, hisse üstündeki manipülatif hareketlerin engellenmesi ve piyasanın sıhhatli işleyişinin korunması hedefleniyor.

Yorum ekle