Reşit Gürzap Kimdir? Can Gürzap’ın Babası Reşit Gürzap Neden Öldü? Reşit Gürzap Kaç Yaşında?

0

Reşit Gürzap Kimdir? Can Gürzap’ın Babası Reşit Gürzap Neden Öldü? Reşit Gürzap Kaç Yaşında?

Reşit Gürzap, ufak yaşlarından beri tiyatroya can veren isimlerdendir. Başarılı oyuncu Can Gürzap’ın babası olan Reşit Gürzap birçok filmin yapımcılığını ve seslendirmesini de üstlenmiştir. Ölüm yıl dönümünün gelmesiyle beraber vatandaşlar arama motorlarında Reşit Gürzap Kimdir? Can Gürzap’ın Babası Reşit Gürzap Neden Öldü? Reşit Gürzap Kaç Yaşında? şeklinde soruların cevaplarını merak etmektedir. İşte detaylar…

REŞİT GÜRZAP KİMDİR?

Can Gürzap’ın usta oyuncu babası Reşit Gürzap, Türk tiyatro ve beyazperde yaşamına bıraktığı izlerle anılmaya devam ediyor. 23 Nisan 1912 tarihinde İstanbul’da doğan Reşit Gürzap, Vanlı Reşit Paşazade Akif Bey ve Tunuslu Aliye Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Uzun seneler devam eden kariyerinde tiyatro, beyazperde ve seslendirme alanlarında mühim katkılar elde eden sanatçı, genç yaşlarda tiyatroya ilgi duyarak amatör sahnelerde performans sergilemeye başladı. İstanbul Kent Tiyatrosu’nda uzun seneler süresince birçok başarı göstermiş projede rol alarak Türk tiyatrosuna kıymetli eserler kazandırdı.

Reşit Gürzap Kimdir? Can Gürzap'ın Babası Reşit Gürzap Neden Öldü? Reşit Gürzap Kaç Yaşında?

Sanat hayatına “Deli Dolu” opereti ile süregelen Gürzap, hem oyunculuğu hem de seslendirmeleriyle Türk sinemasının mühim isimlerinden biri oldu. Oyunculuğunun yanı sıra tv projelerinde de seyircilerle buluşan sanatçı, “Şeker Sokak”, “Hanımlar Sizin İçin”, “Danışma Gecesi”, “Komedi Sanatı”, “Eski Toprak” şeklinde programlarda seyircileriyle etkileşim kurdu.

Reşit Gürzap’ın, ilk evliliğinden usta oyuncu Can Gürzap ve ikinci evliliğinden Alev Gürzap ile olan evliliğinden Emre isminde iki oğlu dünyaya geldi. Türk tiyatrosuna ve sinemasına büyük katkılarda bulunan Reşit Gürzap, 9 Temmuz 1990 tarihinde İstanbul’da aramızdan ayrıldı. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilen sanatçı, Türk sanat toplumunda bıraktığı boşluğu hala hissettiriyor. Anısını yaşatmak adına sevenleri ve meslektaşları, onun unutulmaz eserlerini ve katkılarını daima hatırlayacaklarını ifade ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Leave A Reply

Your email address will not be published.