Genel

Panathinaikos Koçu Ergin Ataman Kimdir? Ergin Ataman Neden Gündem Oldu?

Panathinaikos Koçu Ergin Ataman Kimdir? Ergin Ataman Neden Gündem Oldu?

Panathinaikos Koçu Ergin Ataman Kimdir?

Halil Ergin Ataman, 7 Ocak 1966 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türk basketbol antrenörü ve eski basketbolcudur. A1 Ethnikis ve EuroLeague takımlarından Panathinaikos’un baş antrenörüdür. Aynı zamanda Türkiye millî basketbol takımını çalıştırmaktadır.

Erken Yaşam ve Eğitim

Ergin Ataman, ilk ve orta öğrenimini İtalyan Lisesi’nde tamamladıktan sonrasında İstanbul Üniversitesi İşletme Kısmı’nden mezun oldu. Basketbola 1978 senesinde Eczacıbaşı takımında oyuncu olarak başladı ve 1996 senesinde oyunculuk kariyerini sonlandırdı.

Koçluk Kariyeri

Antrenörlük kariyerine Eczacıbaşı altyapısında başladı ve ondan sonra Efes Pilsen altyapısında antrenörlük yapmış oldu. Sırasıyla Türk Telekom, Pınar Karşıyaka ve Efes Pilsen şeklinde Türkiye Basketbol Ligi takımlarında antrenörlük yapmış oldu. 1997 senesinde Türkiye millî basketbol takımında Ercüment Sunter’in yardımcısı olarak vazife yapmış oldu. 1998-99 sezonunda ABD’de Stanford Üniversitesi’nde basketbol antrenörlüğü mevzusunda incelemeler yapmış oldu.

Montepaschi Siena ve İlk Uluslararası Başarıları

2001-03 yılları aralığında İtalya Basketbol Ligi’nde Montepaschi Siena’da antrenörlük yapmış oldu ve 2001-02 sezonunda Saporta Kupası’nda şampiyon oldu. Böylece internasyonal alanda dikkat çeken bir başarı elde etti.

Türkiye’deki Başarıları

2008-09 sezonunda Efes Pilsen ile Türkiye Ligi şampiyonluğu kazanmıştır ve Teknosa Erkekler Türkiye Kupası’nı da kazanarak duble yapmış oldu. 2011-12 sezonunda Beşiktaş Milangaz ile Türkiye Kupası, FIBA EuroChallenge ve Beko Basketbol Ligi’nde şampiyon olarak üç kupa kazanmıştır.

Galatasaray Süreci

2012 senesinde Galatasaray ile anlaştı ve 2013 senesinde Beko Basketbol Ligi’nde şampiyon olarak Galatasaray’ın 23 senelik şampiyonluk özlemine son verdi. 2016 senesinde Galatasaray Odeabank ile EuroCup’ta şampiyon oldu.

Anadolu Efes ile EuroLeague Zaferleri

2017 senesinde üçüncü kez Anadolu Efes’in başına geçti. 2021 ve 2022 yıllarında Anadolu Efes ile EuroLeague şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı ve bu turnuvayı kazanan ilk Türk alıştırmacı oldu. Ayrıca 2021’de EuroLeague Senenin Koçu seçildi.

Panathinaikos Süreci

2023 senesinde Panathinaikos ile iki senelik bir sözleşme imzaladı ve ekibi tekrardan yapılanma sürecine soktu. Panathinaikos ile öncesiz rakibi Olimpiakos’a karşı mühim galibiyetler aldı ve EuroLeague’de başarı göstermiş performanslar sergiledi.

Kişisel Yaşam

Ergin Ataman, 25 Mart 2014 tarihinde Türkiye millî basketbol takımının baş antrenörlüğü görevine getirildi. Evli ve iki çocuk babasıdır. Basketbol haricinde aile yaşantısına ve hususi hayatına ehemmiyet veren Ataman, hem Türkiye’de hem de internasyonal alanda saygı duyulan bir alıştırmacı olarak bilinmektedir.

Sonuç

Ergin Ataman, kariyeri süresince kazanılmış olduğu sayısız başarıyla Türk basketbolunun en mühim figürlerinden biri olmuştur. Hem Türkiye’de hem de internasyonal arenada elde etmiş olduğu şampiyonluklarla adını basketbol geçmişine yazdırmıştır. Panathinaikos’taki yeni görevinde de başarılarına yenilerini eklemeyi hedeflemektedir.

Yorum ekle