Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından Özcan Sümer, son zamanlarda adından sıkça söz ettiriyor. Peki, Özcan Sümer kimdir, ne iş yapar ve kaç yaşındadır? İş dünyasının dört gözle beklenen bu adı hakkında bilinmesi gerekenler bu yazıda.

Özcan Sümer kimdir?

1961 senesinde Rize’de doğan Özcan Sümer, Türk iş insanı ve girişimcidir. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonrasında bankacılık ve hususi sektörde çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır.

İş Hayatı ve Kariyeri

Özcan Sümer, 1993 senesinde kendi şirketini kurarak iş hayatına adım atmıştır. Başlangıçta iç giyim üretim sektöründe etkinlik gösteren şirketlerde kurucu ortak, yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkanı olarak vazife yapmıştır. Almanya, Mısır, Fas ve Bangladeş benzer biçimde ülkelerde etkinlik gösteren şirketleri yönetmiş ve iç giyim sektöründe mühim başarılara imza atmıştır.

Yöneticilik ve Firmalar

2003-2017 yılları aralığında Ekofer Tekstil Parfümeri San. Paz. A.Ş. (şu anki adıyla Suwen Tekstil San. Paz. A.Ş.) şirketinde yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlük görevlerini üstlenmiştir. Aynı zamanda 1993 yılından beri kurucusu olduğu Eko Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de yönetim kurulu başkanı olarak vazife halletmeye devam etmektedir. İstanbul ve Zonguldak’ta kendi fabrikalarında iç giyim, ev giyim ve plaj giyim ürünlerinin üretimini gerçekleştirmekte ve Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) tarafınca birçok kez platin, altın ve gümüş ihracatçı ödüllerine layık görülmüştür.

Sivil Toplum ve Mesleki Faaliyetler

Özcan Sümer, iş yaşamının yanı sıra İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TİGSAD) ve İstanbul Sanayi Odası benzer biçimde mühim kuruluşlarda yönetim kurulu ve komite üyelikleri yapmıştır.

Kişisel Yaşam

Özcan Sümer evli ve üç çocuk babasıdır. Ayrıca Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve bağımsız denetçi belgelerine haizdir.

Kaynak: Haber Merkezi