Türk basketbolunun başarı göstermiş isimlerinden Ömer Onan’ın kariyeri, basketbol tutkunlarının ilgi odağı haline geldi. Peki, Ömer Onan kimdir, kaç yaşlarında ve hangi takımlarda forma giydi? Kullanıcıların merak etmiş olduğu tüm detaylar haberimizde…

Ömer Onan Kimdir?

Türk basketbolunun mühim isimlerinden önde gelen Ömer Onan, 4 Şubat 1978 tarihinde Mersin’de dünyaya geldi. Basketbola Tarsus Çukurovaspor’da başlamış olan Onan, ondan sonra Efes Pilsen ekibine geçerek ustalaşmış kariyerine adım attı.

Efes Pilsen Süreci

1996-1997 sezonunda Efes Pilsen formasıyla ilk lig maçına çıkan Onan, 1996-2004 yılları aralığında Pilsen takımının kadrosunda yer aldı. Bu dönemde 4 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 2 kez Euroleague 3.’lüğü yaşadı. Ayrıca ulusal takımın olmazsa olmaz isimlerinden biri oldu.

Fenerbahçe Süreci

2004-2005 sezonunda Fenerbahçe’ye aktarma olan Onan, 2005-2006 sezonunu Ülker’de geçirdi ve 2006-2007 sezonunda Feransfer oldu. Fenerbahçe Ülker ekibi altında başarı göstermiş sezonlar geçiren deneyimli basketbolcu, 3 Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın sahibi oldu.

Milli Takım Başarıları

Umut Milli Takım’da oynadığı yıllarda Avrupa Şampiyonası Kupası’nı müzesine götürmüş olan Onan, A Milli Takım’ın da değişmez isimlerinden biri oldu. 2001 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya alan kadroda yer aldı. A Milli Basketbol Takımı ile 100’ün üstünde ulusal maça çıkan ve takımın en tecrübeli oyuncularından önde gelen Ömer Onan, 2010 senesinde düzenlenen FIBA Dünya Şampiyonası’nda ikinci olan Türkiye A Milli Basketbol Takımı kadrosunda yer aldı, ülkemize büyük bir onur kazandırdı.

Kariyer Sonrası

Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Genel Koordinatörlük görevini yürüten Onan, hem de Aslı Onan ile evlidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ