Genel

Okan Demiriş Kimdir? Okan Demiriş Neden ve Ne Zaman Öldü?

Dr. Okan Demiriş (9 Şubat 1942, İstanbul – 18 Haziran 2010), Türk besteci ve orkestra şefidir. Tarihsel mevzuları ele alan operaları ile tanınır ve en oldukca sahnelenen Türk operalarından bazılarını bestelemiştir. Devlet sanatçısı unvanına haiz olan Demiriş, soprano Leyla Demiriş ile evlidir.

Yaşamı

1942 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Okan Demiriş, müzik eğitimine İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda keman öğrenerek başladı. 1963 senesinde bu konservatuvardan mezun olduktan sonrasında Ankara Devlet Konservatuvarı’na geçerek burada derslik atladı ve 1964 senesinde eğitimini tamamladı. Askerlik görevi esnasında Doğu Anadolu halk müziğiyle ilgilendi ve Sarıkamış yöresinin etkisiyle orkestra süitleri besteledi. Bu eserler “Pasinler”, “Doğu Süiti” ve “Posof-Digor Süiti” şeklinde adlar taşır.

Demiriş, İstanbul’da operanın varoluşundan bu yana konsertmaister, orkestra şefi ve yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. İstanbul Kent Orkestrası, Radyo Senfoni Orkestrası ve İstanbul Opera Orkestrası’nda vazife aldı. Ayrıca konservatuvarda keman ve armoni dersleri verdi. 1979 ve 1992 yılları aralığında dört değişik dönemde İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olarak atandı. 1990 senesinde New York Senfoni Orkestrası’nı yönetti. Türk opera sanatına katkılarından dolayı 1986 senesinde Boğaziçi Üniversitesi tarafınca fahri doktora verilen Demiriş, 1991 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

Eserleri ve Katkıları

Demiriş’in başlıca eserleri içinde “Dördüncü Murat”, “Karyağdı Hatun” ve “Yusuf ile Züleyha” operaları bulunur. 1971 tarihindeki piyano konçertosu, oda orkestraları ve halk müziği üstüne yapmış olduğu eserler ve “Hürrem Sultan” oyununun müziği de mühim yapıtları arasındadır. Son olarak “Büyük Hakan Alparslan” ve “Deniz Kurdu” operalarını bestelemiştir. En oldukca sahnelenen yapıtı “IV. Murat” operasıdır. Eşi Leyla Demiriş’in ses rengine gore konser aryalarını ve operalarının baş hanım rollerini bestelemiştir. Operalarındaki librettolar, Nezihe Araz ve Turan Oflazoğlu şeklinde yazarlara aittir.

Demiriş, çoksesli modern Türk müziğinin geleneksel Türk müziğinden ayrı düşünülemeyeceğini savunmuş ve operalarında halk müziği, divan müziği, İslam ilahileri ve mehter müziğinden alıntıları kullanmıştır.

18 Haziran 2010 tarihinde yaşamını kaybeden Okan Demiriş, 21 Haziran 2010 tarihinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda meydana getirilen törenin arkasından Teşvikiye Camii’nde kılınan namaz sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu