Genel

Nazım Hikmet Kimdir? Nazım Hikmet Nerede ve Nasıl Öldü?

Nazım Hikmet Kimdir? Nazım Hikmet Nerede ve Nasıl Öldü?

Nazım Hikmet Kimdir? Nazım Hikmet Nerede ve Nasıl Öldü?

Nazım Hikmet Ran, 20 Kasım 1901’de Selanik’te dünyaya gelen, Türk şiirinin en mühim isimlerinden kabul edilen ozan, oyun yazarı ve romancıdır. Sosyalist dünya görüşüne haiz olan Hikmet, Türk şiirinde özgür nazımın öncüsü olarak kabul edilir. Eserlerinde toplumsal hakkaniyet, özgürlük, insan hakları ve sulh temalarını işler.

Nazım Hikmet’in bazı mühim eserleri şunlardır:

Şiir Kitapları:

“835 Satır”
“Sesini Kaybeden Kent”
“Benerci Kendini Niçin Öldürdü?”
“Kuvâyi Milliye Destanı”
Romanlar:

“Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim”

Oyunlar:

“Kafatası”
“Ferhad ile Şirin”
Nazım Hikmet’in şiirleri, birçok dile çevrilmiş ve dünya genelinde geniş bir okuyucu kitlesi tarafınca okunmuştur. Politik görüşleri ve aktivizmi sebebiyle yaşamı süresince birçok kez tutuklanmış ve sürgüne gönderilmiştir.

Nazım Hikmet Nerede ve Nasıl Öldü?

Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963’te Moskova’da yaşamını yitirmiştir. Kalp krizi sonucu ölen ozan, Moskova’da bulunan Novodeviçi Mezarlığı’na defnedilmiştir. Ölümü esnasında Sovyetler Birliği’nde sürgünde yaşıyordu. Türkiye’de 1938 senesinde orduyu isyana teşvik ve hükümeti devirmeye girişim suçlamasıyla yargılanıp hapse mahkum edilen Nazım Hikmet, 1950 senesinde Türkiye’den ayrılmak mecburiyetinde bırakıldı. Hayatının son yıllarını Sovyetler Birliği’nde geçirdi ve burada mühim eserler vermeye devam etti. Nazım Hikmet’in vatan hasreti ve sürgün yaşamı, eserlerinde sıkça işlediği temalar içinde yer almıştır.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum ekle