Genel

Muğla Valisi İdris Akbıyık kimdir? İdris Akbıyık kaç yaşında, nereli?

Muğla Valisi İdris Akbıyık kimdir? İdris Akbıyık kaç yaşlarında, nereli?

1971 senesinde Malatyanın Doğanşehir İlçesinin Çavuşlu Köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Çavuşlu Köyü İlkokulunda, ortaokul ve lise tahsilini Polat Kasabasında tamamladı. 

1986 -1990 yılları aralığında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü aşama ile tamamladı. Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim branşında “Türkiyede Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları ve İstihdam” temalı tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde “Kamu Yönetimi Reformlarına Yönelik Mülki İdare Amirlerinin Tutumlarının Araştırılması” temalı doktora tezi ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Doktoru ünvanını almıştır. 

1991-1992 yılları aralığında Polis Akademisinde görmüş olduğu hususi eğitimden sonrasında, Bursa Emniyet Müdürlüğünde iki yıl Komiser Yardımcısı olarak hizmet etti. 1994 senesinde Mülki yönetim Amirliğine geçti. 

Sinop Kaymakam adaylığı, Yeşilyurt Kaymakam Refikliği yapmış oldu. Ankarada almış olduğu İngilizce kursundan sonrasında İngilterede eğitim, araştırma ve araştırma amacıyla bulunmuş oldu. Elazığda Mülkiye Müfettişi refakatinde teftiş stajını yapmış oldu. Afyon’un İhsaniye ve Denizli’nin Cenup İlçelerinde Kaymakam Vekilliğinde bulunmuş oldu. Ankarada İçişleri Bakanlığında Kaymakamlık kursundan sonrasında, Rize İli İkizdere İlçe Kaymakamlığına atandı. 

        1997-1999 yılları aralığında İkizdere İlçesinde, 

        1999-2001 yılları arası Elazığ-Ağın İlçesinde, 

        2001-2005 yılları arası Diyarbakırın Çınar İlçesinde,

         2005-2006 tarihleri arası Balıkesir’in Sındırgı İlçesinde, 

        2006-2010 tarihleri arası Kayseri’nin Yahyalı İlçesinde,

         2010-2015 tarihleri arası Sakarya’nın Geyve İlçesinde, 

        2015-2016 tarihleri arası Sakarya’nın Hendek İlçesinde, 

        2016-2018 tarihleri arası İstanbul’un Şişli İlçesinde Kaymakamlık görevlerinde bulunmuştur, 

05.11.2018-15.08.2023 tarihleri içinde Hakkâri Valisi olarak vazife icra eden Dr. İdris Akbıyık Valilik görevinin yanında, 18.10.2019-15.08.2023 tarihleri içinde Hakkâri Belediye Başkan Vekilliği görevi ifa etmiştir.

 10.08.2023 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Muğla Valisi olarak ataması meydana getirilen Dr. İdris Akbıyık, 16.08.2023 tarihinde başladığı Muğla Valiliği görevini halen sürdürmektedir. 

Vazife yapmış olduğu süreler süresince başlatmış olduğu projelerle bulunmuş olduğu yerlerin çehresini değiştiren, vizyonunu geliştiren Dr. İdris Akbıyık  bilhassa eğitim alanında çığır açan projeleri ile bilinmektedir. 

Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde kaymakamlık yaparken 4000 hanıma okuma yazma öğretilmesini, istihdama yönelik eğitimler verilmesini ek olarak okula devam edemeyen ortalama 1000 kız çocuğunun okula devamını elde eden “Haydi, Anne Babalar Okula” projesi ile Vali Dr. İdris Akbıyık, Milli Eğitim Bakanımız tarafınca ödüle layık görülmüştür.

 Kayseri’nin Yahyalı ilçesi ile Sakarya’nın Geyve ve Hendek İlçelerinde Kaymakamlık yapmış olduğu dönemde uyguladığı “Bir Kitap Bir İnsan” ve “Her Çocuk Bir Etkinlik” şeklinde başarı göstermiş projelerle bu ilçelerimizi eğitimde üst seviyelere taşıyan Vali Dr. İdris Akbıyık Şişli Kaymakamlığı süresince “Engelsiz Hizmet Projesi”, “Siber Zorbalığa Son”, “Nesilleri Birleştiriyoruz” ve “Bir Kitap Bir İnsan”  şeklinde Avrupa Gönüllü Hizmeti Projesi(AGH) çerçevesinde birçok Avrupa Birliği Projesini vatandaşlarla buluşturmuştur.

 Vali Dr. İdris Akbıyık Kaymakam olarak vazife yapmış olduğu İlçelerde içme suyu, yol, kanalizasyon, gelir getirici tarımsal projeler, çağdaş köyler oluşturma, KÖYDES (Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi) projeleri, istihdama dönük projeler, gelir getirici hayvancılık ve tarımsal projeleri  başarıyla hayata geçirmiştir. 

05.08.2018 de Vali olarak göreve başladığı Hakkâri’de eğitim başta olmak suretiyle ilin her anlamda büyümesi ve gelişmesi için dev altyapı yatırımları yapılmıştır. Kent içi toplu ulaşım ve doğalgaz sisteminin kurulduğu, içme suyu arıtma tesisinden atık su arıtma tesisine pek oldukca altyapı yatırımının hayata geçirildiği Hakkari’de meydana getirilen çocuk oyun parkları, seyir terasları, rekreasyon alanları, toplumsal tesisler, yürüyüş ve bisiklet yolları, cadde düzenlemeleri şeklinde hayata geçirilen mühim yaratı ve projelerle şehrin çehresini değiştirmiştir.

 Eğitim alanında geliştirilen 49 proje ile (öğretmen evi, öğretmen konutu, okul, barıncak) Hakkâri’nin eğitim alt yapısının geliştirilmesinde oldukca ciddi katkılar elde etmiştir. Bu süreçte uygulamış olduğu “Bir Kitap Bir insan”, “Her Ev Bir Okul”, “Sağlıklı Gelecek Sporla Gelecek”, “Her Çocuk Bir Etkinlik” şeklinde farkındalık projeleri ile Hakkâri eğitimine yeni bir nefes, bilimsel niteliği olan alanda da ciddi başarılar elde edilmesine büyük katkı elde etmiştir.

 Bilhassa ‘Hakkâri’de Hayat Var’ sloganı ile başlatmış olduğu çalışmalarla Hakkâri’nin ülke genelinde görünürlüğü ve marka kıymetini yükseltmiş, meydana getirilen kültür, spor etkinlikleriyle ve sanat festivalleriyle de (Cilo Sat Festivali, Çukurca Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali, Kar Festivali şeklinde) Hakkâri’nin adını duyurmuştur.

 Hakkâri’de turizmin geliştirilmesi ve ilin gezim altyapısının oluşturulması kapsamında Merga Bütan kayak merkezi ile teleferik ve adım atma yollarını hayata geçiren Vali Dr. İdris Akbıyık, “Sağlıklı Gelecek Sporla Gelecek” projesiyle 65 bin öğrenciye kayak eğitimi verilmesini elde etmiştir. Kayak merkezi içindeki 5 yıldızlı otel ile beraber bölge yerli ve yabancı misafirlerin uğrak yeri haline gelmiştir. 

Hakkâri’de vazife yapmış olduğu süre süresince toplumsal belediyecilik çalışmalarına da ağırlık veren Vali Dr. İdris Akbıyık, Hakkâri’nin rahatlık kenti haline gelmesi çalışmalarıyla beraber her ilçenin potansiyeline bakılırsa geliştirilen projelerle ilin ziraat ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi mevzusunda da başarı göstermiş emek harcamalar gerçekleştirmiştir.

 Çeşitli devletlerde araştırmalarda bulunan, Kamu yönetimi ve Türkiye’nin yönetimsel yapısı hakkında eğitim seminerleri veren Dr. İdris Akbıyık ileri derecede İngilizce bilmektedir. Öğretmen Sevim Akbıyık ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

 Devlet Memurluğunda 32. senesinde Mülki İdare Amirliğinde ise 29. senesinde olan Dr. İdris Akbıyık 1. Derslik Mülki İdare Amiridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu