Oyun

MSI artık düşük performanslı AMD ile ilgilenmiyor

MSI artık düşük performanslı AMD ile ilgilenmiyor

Hardware Unboxed, “Bu hikayeyi mi kaçırdım? MSI’nin AMD Radeon 7000 serisinden tamamen çıkarıldığını, mevcut tüm ürünlerin sonlandırıldığını ve hiçbir süre 7700 XT / 7800 XT yayınlamadığını duydum. Bu oldukça sükunet içinde gerçekleşti şeklinde görünüyor.” şeklinde bir paylaşım yapmış oldu. HBU’nun yanlış olduğu söylenemez, hakikaten de bu oldukça sükunet içinde gerçekleşti.

MSI, HardwareLuxx’a şunları söylemiş oldu: “Grafik kartları mevzusunda, şu anda odak noktamız aslına bakarsak daha fazlaca RTX kartları üstünde. Bununla beraber, AMD ile ortaklık bizim için son aşama mühim ve oldukça ilgili. Anakartlar alanında bilhassa fazlaca pozitif yönde bir gelişme görüyoruz”.

Ancak, MSI yeni Claw oyun taşınabilir cihazını duyurdu ve piyasaya sürdü. Bu cihazda Intel Core Ultra “Meteor Lake” işlemcisi bulunuyor. Önde gelen oyun taşınabilir cihazların neredeyse tamamı AMD Ryzen APU’larını kullanırken MSI’nin Intel’in kollarına geçmesi, bilhassa MSI’nin ilk oyun taşınabilir aleti için denenmemiş bir işlemci seçmesi garip bir karar olarak kaldı.

Belki de Intel, MSI’ye direnemeyecekleri bir antak kalma teklif etti: firmanın artık Radeon GPU’ları üretmemesi karşılığında son aşama ucuz ve büyük indirimli bir Meteor Lake işlemcisi dağıtımı. AMD, CPU yarışında Intel’den daha büyük bir rakip olduğu şeklinde oyun taşınabilir aygıt pazarında da öyledir. MSI’nin Claw içinde Intel CPU kullanımı hala acayip bir karar olarak kalırken… AMD Ryzen Z1 Extreme kuvvetli ASUS ROG Ally tarafınca meydana gelen hareketi düşününce daha da mantıklı hale geliyor.

Ve şimdi… şimdi MSI sükunet içinde AMD Radeon GPU’larından uzaklaşıyor ve yalnız NVIDIA GeForce RTX serisi GPU’ları üretiyor. MSI’nin şu anda piyasada 147 değişik SKU’su varken, rakip kart üreticileri GIGABYTE ve ASUS sırasıyla 86 ve 100 kartla RTX 40 serisinde yer alıyorlar.

MSI yalnız 4 hususi RX 7000 serisi GPU üretirken, GIGABYTE 12 kart ve ASUS 19 hususi Radeon RX 7000 serisi GPU piyasaya sürdü.

Temmuz 2020’ye geri gidersek, MSI CEO’su Charles Chiang, Tayvan’daki bir binadan düşerek öldü ve şirket o zamandan beri oldukça garip şeyler yapıyor. Hususi Radeon GPU’ları, hususi GeForce GPU’ları kadar iyi olmadığı için, Radeon GPU’larından çekilme haberleri büyük bir sürpriz değil.

Claw içindeki Meteor Lake anlaşması büyük bir adımdı ve Claw 2’nin gelecekte muhtemelen bir sonraki nesil Intel Lunar Lake CPU tasarımı ile güçlendirileceğine inanırım, rakip oyun taşınabilir cihazlar yeni AMD Ryzen APU tabanlı tasarımlar üretirken.

Yorum ekle