Genel

Modem Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Modem Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev, okul, ofis benzer biçimde iş ve yaşam alanlarında kullanılan webin sorunsuz ve verimli emek vermesi, kullanılan modeme bağlıdır. Süratli bir web kullanımı için kesintisiz bağlantı ve erişim hızı benzer biçimde iki mühim unsur oldukca belirleyicidir. Modem alırken ilk olarak altyapının uygunluğuna, hız kapasitesine, güvenliğine ve sinyal gücüne dikkat etmek gerekir. “Modem alırken nelere dikkat edilmeli?”, “Modem seçimi iyi mi yapılmalı?” benzer biçimde mevzularda daha çok data almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Modemin Altyapıya Uygunluğu: ADSL, VDSL, Fiber Destekliyor mu Nasıl Anlaşılır?

İnternet bağlantısı, bir donanım bileşeninden, şu demek oluyor ki bir aktarım aletinden (modem) ve altyapı hizmetinden oluşur. Altyapı hizmetini verimli kullanabilmek için alınan hizmete uygun modem seçilmelidir. Bulunduğunuz bölgede hangi altyapının bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız altyapı sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet servis sağlayıcıları ADSL, VDSL ve fiber web benzer biçimde değişik altyapı donanımlarını kullandıkları için her modem, her altyapıda aynı verimlilikle çalışmaz. Modeminizin hangi altyapı hizmetini desteklediğini modem üreticinizin resmi internet adresinden öğrenebilirsiniz. Mesela; VDSL modem iyi mi anlaşılır? sorusuna cevap almak için model numarasını sorgulatabilir ve desteklediği sistemi kolayca öğrenebilirsiniz.

Modemin markası ve model numarası hem modemde hem de kutusunun üstünde yazmaktadır. Servis sağlayıcınızdan aldığınız hizmete uygun bir aygıt seçerken wifi performansına, desteklediği değişik altyapı türlerine ve gene desteklediği hızlara dikkat etmek gerekiyor.

Modemin Sağlayabileceği En Yüksek Mbps Değeri Nedir?

Günlük hayatta da çoğunlukla kullandığımız web hızı terimi “Mbps” (Mega Bit Per Second) ile anlatılır ve bir saniyede aktarılan veri sayısını anlatmak için kullanılır. Megabit cinsinden anlatılan bu veri sayısı standart bir hız birimidir. ADSL modemler maksimum 24 Mbps bağlantı hızına ulaşırken, VDSL modemlerde bu sayı 125-150 Mbps arasındadır.

İnterneti en süratli şekilde kullanmanıza olanak elde eden fiber destekli modem ise 1000 Mbps şu demek oluyor ki 1 Gbps hıza kadar çıkabilir. Ancak burada yazımızın başlangıcında belirttiğimiz altyapı hizmetinin de web hızında etkili bulunduğunu yine hatırlamakta yarar var. Bundan dolayı altyapı dolayısıyla her fiber web için modem aynı hızda veri aktarımı sağlayamayabilir.

1200 Mbps Modem Hangi Durumlarda Gereklidir?

Genellikle web tabanlı çalışan ve internete aynı anda oldukca fazla kişinin gereksinim duyduğu büyük ölçekli işyerlerinde yüksek aktarım hızına haiz 1200 mbps modem yaşam kurtarıcı olabilir. Film seyretmek ya da indirmek, online oyunlar oynamak, akıllı ev sistemleri kullanmak benzer biçimde yoğun veri aktarımı ihtiyaç duyulan durumlarda 1200 Mbps web hızı zamandan tutum etmenizi sağlayabilir.

300 Mbps Modem Hangi Durumlar için Yeterlidir?

300 Mbps modem en oldukca tercih edilenlerden biridir. Arama motorlarında search yapmak, film seyretmek, müzik dinlemek, toplumsal medya kullanmak benzer biçimde web tabanlı günlük ihtiyaçlarınız için son aşama uygundur. 300 Mbps modem tercih edilirken modemin yeri, bağlantı kablosunun uzunluğu ve altyapı sisteminin sıhhatli emek vermesi benzer biçimde değişkenlerin aktarım hızını etkileyeceği unutulmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki bu uygunluklar aldığınız hizmetle paraleldir. 1000 mbps hızında bir web kullanıyorsanız ilk olarak modemin bu hızı desteklediğinden güvenli olmalısınız. Temelde modem satın alırken ilk bakmanız ihtiyaç duyulan noktalar, servis sağlayıcınızdan aldığınız hizmetin bilgileri. Bu noktalarda modem ihtiyacınız olan şeyleri karşılıyorsa artı başka özelliklere de bakabilirsiniz.

Modem Güvenlik Seviyesi

Yazımızın buraya kadar olan bölümünde modemlerin kullanım amaçlarına ve hız seviyelerine yoğulaştık sadece bu bölümde “Modem güvenlik duvarı ne işe yarar?” sorusuna cevap vereceğiz.

Modem güvenlik seviyesi en temelde ağ güvenliğini sağlar ve verilerinizin dış kaynaklar tarafınca ele geçirilmesine engel olur. Ağ yöneticisinde tanımlı olmayan tüm web trafiğini sizden uzak tutan bu sistem, daha rahat ve daha risksiz bir web kullanımı sunar.

Modem güvenlik duvarı, Firewall olarak adlandırılır ve değişik protokollerle uygulanır. Modem kurulumu esnasında tercih etmeniz ihtiyaç duyulan bu protokoller, değişik güvenlik seviyelerine ve izinlere tabidir. Modemlerin güncel Firewall sürümlerini markalar kendi web sitelerinden yayınlar. Güncel sürümünü kullanmak oldukça önemlidir. En oldukca tercih edilen en yaygın protokoller şunlardır:

  • Wi-Fi Protected Access (WPA)
  • Wi-Fi Protected Access II (WPA2)
  • Wired Equivalent Privacy (WEP)

Modem Sinyal Gücü

Modem sinyal gücü, webin daha uzun mesafede kullanılabilmesini ve daha süratli veri aktarılmasını sağlar. Dolayısıyla modem seçerken sinyal gücü de dikkate alınmalı ve kullanım yerinin metrekaresine uygun bir seçim yapılmalıdır. Modemden uzaklaştıkça azalan sinyal gücü, modem anten ile yükseltilebilir ve Wi-Fi ağının kullanıldığı derhal her noktada daha etkili hale getirilebilir.

Bir Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzu gösteren simge üstünden bağlantı gücünüzü şu demek oluyor ki sinyal seviyenizi öğrenebilirsiniz. Bağlantı seviyesi, çoğu zaman 4 ya da 5 çubuklu bir grafikle gösterilir. Sinyal gücü ölçümleri dBm ile anlatılır ve negatif rakamla yazılır. İnternet bağlantılarında sinyal gücü -30 ila -90 içinde değişmektedir. -30 mümkün olan en iyi bağlantı kıymetini gösterirken, -90 dBm bağlantınızın zayıf olduğu anlamına gelir.

Ancak radyo dalgaları ile çalışan tüm vericilerde olduğu benzer biçimde modem sinyal gücünün de belirli bir düzey aralığında tutulması sıhhat açısından yasal bir zorunluluktur. Kapalı mekanlarda sinyal gücü seviyesi şu değerler içinde olmalıdır:

  • 2.4 GHz bandında çalışan Wi-Fi için maksimum 100mw (20dbm).
  • 5 GHz bandında çalışan Wi-Fi için maksimum 200mw (23dbm)

Modem Üstündeki Port Sayısı ve Port Özellikleri

Modem üstündeki portlar bağlantı noktası olarak da tanımlanabilir ve portların görevi işletim sistemleri tarafınca sunucu ve işlemci programlarına aktarılan veri paketlerinin atanmasını sağlamaktır. Çoğunlukla TCP ve UDP olmak suretiyle iki protokol kullanılır ve bu iki protokolün her biri, biri işlemcide diğeri sunucuda olmak suretiyle iki bağlantı noktasına haizdir.

Modem üstündeki port sayısı, o modeme aynı anda ve birbirinden bağımsız olarak kaç kaynağın (PC, akıllı TV, laptop vb) bağlanabileceğini gösterir. 4 port modem, ethernet kablosu ile 4 kaynağa hizmet verebilirken, 8 port modem 8 ayrı kaynak için web erişimi sağlar.

Yorum ekle