Genel

Milli yüzücü Emre Sakcı kimdir, kaç yaşında, nereli?

Milli yüzücü Emre Sakcı, son yıllarda Türk yüzme topluluğunun en dikkat çeken isimlerinden biri olarak öne çıkıyor. Kullanıcılar, Sakcı’nın kim bulunduğunu, kaç yaşlarında bulunduğunu ve nereli bulunduğunu merak ediyorlar. İşte, genç sporcunun hayatına ve kariyerine dair tüm detaylar…

Türkiye’nin ulusal yüzücüleri içinde mühim bir yere haiz olan Emre Sakcı, rekorları ve başarılarıyla gündemde. Peki, Emre Sakcı kimdir? Kaç yaşlarında ve nereli? İşte, ulusal sporcunun yaşamı ve başarıları hakkında dört gözle beklenen tüm detaylar…

Emre Sakcı Kimdir?

15 Kasım 1997’de İzmir’de doğan Emre Sakcı, 2005 senesinde Ege Üniversitesi Yüzme Kulübü’nde lisanslı yüzücü olarak yüzmeye başladı. 2010 senesinde Fenerbahçe Spor Kulübü’ne geçirme olan Sakcı, 2015 senesinde Türkiye Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 m kurbağalama seçmelerinde 26.67’lik derecesiyle gençler dünya rekoru kırarak, erkeklerde tüm yaş gruplarında dünya rekoru kıran ilk Türk sporcu oldu.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Uzun Süreli Kariyer

2010 yılından beri Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcusu olan Emre Sakcı, yüzme kariyerinde mühim başarılara imza atmıştır. 50 m özgür, 50-100 m kurbağalama, 4×100 m özgür ve 4×100 karışık kategorilerinde uzun kulvar Türkiye üstün derecelilarının sahibidir. Ayrıca kısa kulvarda da birçok ülke rekoru elinde bulunduran Sakcı, 25.29’luk derecesiyle 50 m kurbağalamada kısa kulvar Avrupa rekorunu elinde tutmaktadır.

Uluslararası Başarılar

2020 senesinde Uluslararası Yüzme Ligi’nde 25.74’lük derecesiyle erkekler 50 metre kurbağalama tarihinde dünyanın en iyi performansını sergileyen 9. sporcu unvanını kazanmıştır. Sakcı, yüzme dünyasında adını altın harflerle yazdırmaya devam ediyor.

Dünya Rekoru ve Türkiye’ye Gurur

27 Aralık 2021’de Türkiye Şehitkamil Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalama finalinde elde etmiş olduğu 24.95’lik derecesiyle dünya rekoru kırdı. Bu başarı, Sakcı’nın dünya çapındaki beceri ve azmini bir kez daha kanıtladı.

Dünya ve Avrupa Şampiyonalarındaki Performanslar

2018 senesinde Çin’de düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 m kurbağalama kategorisinde 25.89’luk derecesiyle dünya beşinciliği elde etti. 2019 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda aynı kategoride gümüş madalya kazanmıştır. 2020 senesinde, Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi’nde 25.74’lük derecesiyle kısa kulvar 50 metre kurbağalamada birinci oldu ve Türkiye rekorunu kırdı. Ardından erkekler 100 metre kurbağalamada da 56.62’lik derecesiyle üçüncülük elde etti. 10 Kasım 2020’de ISL’nin 8. ayağındaki erkekler 100 metre kurbağalamada 55.74 saniyelik aşama ile Avrupa rekoru kırarak birinci oldu.

Gaziantep’te Dünya Rekoru

Gaziantep’te düzenlenen Türkiye Şehitkamil Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda savaşım eden 24 yaşındaki Fenerbahçeli ulusal yüzücü Emre Sakcı, erkekler 50 metre kurbağalamada 24.95’lik aşama elde ederek yarışı ilk sırada tamamladı ve bu derecesiyle dünya rekorunu kırmayı başardı. Belaruslu Ilya Shymanovich’e ilişik 25.25’lik dünya rekorunu geliştirerek yeni dünya rekorunun sahibi oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu