Genel

Mevlana İdris’e vefa

Mevlana İdris’e vefa

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dünya ve çocuk edebiyatının zarif kalemi Mevlana İdris’i vefatının ikinci senesinde senelerce hatırlanacak bir etkinlikle andı.

Kent Tiyatroları, merhum Mevlana İdris’in yazdığı hikâyelerden oluşan üç eseri, vefatının sene-i devriyesinde sahneye koyarak bir anlamda vefanın en güzel örneğini sergiledi. Türü itibariyle Türk Tiyatro sahnelerinde bir ilki temsil eden oyun, çocukluğumuzun “Radyo Tiyatrosunu” görsel ve işitsel hafızayla sahneye taşıdı.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI 

SDKM Büyük Sahne’de meydana gelen “Mevlana İdris’ten Masallar Radyo Tiyatrosu” adlı oyunun ilk gösterimine Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Berna Abiş, Mevlana İdris’in kardeşi yazar Salih Zengin, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, Mevlana İdris’in okurları ile oldukca sayıda yurttaş büyük bir beğeni ve hayranlıkla  izledi.

ÇOCUKLAR ÖN KOLTUKLARDAN İZLEDİ 

Oyunun en mühim konukları ise merhum yazarın oldukca sevilmiş olduğu çocuklar oldu. Mevlana İdris’in yazarlık eğitimi verdiği Büyükşehir’in Bilgi Evi öğrencileri bu anlamlı geceye katılarak oyunu izledi. Yazarın ufaklıklara verdiği kıymet burada da kendini gösterdi. Oyunun ön koltukları çocuklar için ayrıldı. Bilgi Evi öğrencileri de oldukca sevdikleri yazarın oyununu en ön sıradaki protokol koltuklarından seyretme olanağı buldu.

 RADYO TİYATROSU SAHNEDE BİR İLK

Vefa gecesinde Mevlana İdris’in, “Bulut Çocuk, Tuz” ve “Behram Geri Dön” hikâyeleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları tarafınca seyirlik radyo tiyatrosu tarzında sahneye kondu. Kent Tiyatroları hikâyeleri oyunlaştırarak, Türk Tiyatro sahnelerinde bir ilki hayata geçirdi. 80’li yılların  “Radyo Çocuk Saati” ve “Arkası Yarın” formatı ilk kez bir oyunda sahne üstünde uygulandı. Oyundaki her türlü ses ve efekt canlı performans yöntemiyle gösterimde eş zamanlı olarak üretildi ve izleyiciler efektlerin oluşum sürecine tanıklık etti. Radyo Tiyatrosu türü; Kent Tiyatroları’nın “Tır Tiyatrosu,  Uygar Kukla Tiyatrosu ve Geleneksel Gölge Oyunu” benzer biçimde teatral çeşitliliğine bir yenisini ekledi.

 OYUNUN YARATICI KADROSU

Oyunu, Kent Tiyatroları oyuncularından ve radyo tiyatrosu mevzusunda mühim emek harcamaları olan Nuri Karadeniz yönetti. İlker Sevüker’in ses tasarımını yapmış olduğu oyunun dekor tasarımını Rona Topçuoğlu, ışık tasarımını Cafer Yiğiter, görsel tasarımını Aktürk Aksoy yapmış oldu. Oyun içinde Deniz Arslan besteleri ve piyano performansı ile yer alırken oyunun müzik yönetmenliğini Büyükşehir Belediye Konservatuvarı eğitim görevlisi ve Oda Orkestrası şefi Engin Şen yapmış oldu. Oyun içinde piyanoda Deniz Arslan, viyolonselde Engin Şen, kemanda Engin Yaşar, kemanda Nilay Uzun ve viyolada Ahmet Efe Ufak yer aldı.

 ŞEHİR TİYATROLARI OYUNCULARI YER ALDI 

Oyunda Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları oyuncularından; Senem Akman, Güliz Gençoğlu, Seçil Mutlu, Levent Muratoğlu, Sarper Saydam ve Seda Itimat Şahin rol aldı.

ÇOK BEĞENİLDİ

Seyirlik radyo tiyatrosu tarzındaki oyun, Kent Tiyatroları sanatçılarının başarı göstermiş performansı ile büyük ilgi görmüş oldu. Radyo Tiyatrosunu görerek seyretme olanağı gören izleyiciler, beğenilerini dakikalarca devam eden alkışlarıyla ortaya koydu.

SEYİRCİ BU SÜRECE TANIKLIK ETTİ 

Oyunun sonunda sahneye gelen Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, bilhassa evlatların kalbinde büyük anlamı olan merhum Mevlana İdris’i vefatının 2. senesinde sevgi, saygı ve rahmet ve saygıyla andıklarını söylemiş oldu. İdris’in üç hikâyesinin Kent Tiyatroları tarafınca Radyo Tiyatrosu formatında sahneye konduğunu hatırlatan Sigalı, böylece hem de Türk Tiyatro sahnelerinde bir ilki gerçekleştirmiş olduklarını kaydetti. Sigalı, oyundaki ses ve efektlerin canlı performans yöntemiyle gösterimde eş zamanlı olarak üretildiğini hatırlatarak, seyircinin bu sürece tanıklık etmesinin önemine vurgu yapmış oldu.

 Mevlana İdris’e vefa

 YÖNETMEN KARADENİZ’DEN TEŞEKKÜR

Oyunun yönetmenliğini icra eden hem de Kent Tiyatroları’nın başarı göstermiş oyuncularından Nuri Karadeniz ise kendisine bu fırsatı verdiği için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kent Tiyatroları’na teşekkür etti.

 Mevlana İdris’e vefa

 TEŞEKKÜR PLAKETİ

Oyunu vatandaşlarla izleyen Büyükşehir Başkan Vekili Abiş de, Mevlana İdris’in kardeşi yazar Salih Zengin’e Radyo Tiyatrosu oyununun posterinden hazırlanan bir plaket takdim etti.

 Mevlana İdris’e vefa

BÜYÜKŞEHİR’İN VEFASINA TEŞEKKÜR

Burada bir konuşma icra eden Mevlana İdris’in kardeşi Salih Zengin, evlatların Mevlana İdris’in kitaplarını sevmiş olarak okuduğunu belirterek, “Bu kitapların, masalların seslendirilerek tiyatro haline getirilmiş olması, kelimelerin adeta kuş olup uçması ümit ederim hoşunuza gitmiştir. Tiyatrocu arkadaşlarıma, Mevlana İdris’in eserlerinin oyunlaştırılmasında alın teri dökenlere teşekkür ederim. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ağabeyime gösterdiği vefa takdire şayandır” şeklinde konuştu.

 Mevlana İdris’e vefa

Yorum ekle