Genel

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun kimdir? Tuncay Akkoyun kaç yaşında? Nereli?

1976 Elazığ doğumludur. İlk, orta ve lise tahsilini Elazığ’da tamamlamıştır. 1995 senesinde Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde başladığı eğitimini 1999 senesinde tamamlamıştır.

İçişleri Bakanlığınca düzenlenen Kaymakamlık Imtihanını kazanarak 29 Mayıs 2000 senesinde Elazığ Kaymakam Adayı olarak göreve başlamış, üç senelik Kaymakam Adaylığı süresince hazırlanan eğitim ve yetişim programlarını başarı ile tamamlamıştır. Aynı süre içinde Adıyaman-Besni, Adana-Karaisalı ve Malatya-Kale Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

2001 senesinde Ankara Üniversitesinde düzenlenen yabancı dil eğitiminin arkasından İngiltere’de altı ay devam eden yabancı dil eğitimi programını tamamlamıştır.

Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim Dalında Ceza Hukuku Alanında “Suç ve Kabahatlerde Kanunilik İlkesi” başlıklı tezi ile yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlamıştır.

2003 senesinde Bursa-Harmancık Kaymakamlığı görevine atanmıştır. Daha sonrasında sırasıyla Malatya-Arguvan, Karaman-Ermenek, Erzincan-Tercan, Muğla-Ula Kaymakamlıkları, Kahramanmaraş Vali Yardımcılığı, Kahramanmaraş-Türkoğlu ve Kahramanmaraş-Elbistan Kaymakamlığı görevlerini gerçekleştirmiştir.

Türkoğlu Kaymakamlığı görevini devam ettirdiği süre içinde Kilis’te Suriye vatandaşı misafirlerin konaklaması için hazırlanan konaklama merkezinin kurulması amacıyla İçişleri Bakanlığınca göreve getirilmiş olup bir ay süre ile burada vazife yapmıştır. Ayrıca Kahramanmaraş’ta Suriye vatandaşı misafirlerin konaklaması için hazırlanan çadır şehir/konaklama merkezinin kuruluşunda vazife yapmış ve bir yıl süreyle de yöneticiliğini yürütmüştür.

İçişleri Bakanlığı-Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafınca düzenlenen “Yerel Kalkınmada Mülki İdare Amirlerinin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, 1-23 Temmuz 2017 tarihleri içinde Japonya’da eğitim ve araştırma çalışmalarına iştirak etmiştir. Bu süre zarfında Kobe, Kushimoto, Tokyo, Sappora, Otaru kentlerinde Bölgesel ve Yerel Kalkınma, Afet Yönetimi ve Japonya’nın Yönetim Yapısı çalışmalarını yerinde araştırma imkânı bulmuştur.

2018 senesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hususi Kalem Müdürü olarak göreve getirilmiştir.

12 Mayıs 2022 tarihindeki 2022/209 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararıyla Karaman Valiliğine atanmıştır.

10 Ağustos 2023 tarihindeki 2023/376 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararıyla Mardin Valiliğine atanmıştır. 

İyi derecede İngilizce bilen Tuncay Akkoyun, evli ve iki çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu