İnanç dünyasının en garip karakterlerinden kabul edilen “Makarna Canavarı” son zamanlarda oldukça popüler oldu. Peki, bu alımlı karakter kimdir ve onun çevresinde şekillenen Pastafaryanizm nedir? Bu sorular, çağdaş inanç sistemlerinin iyi mi da gülmece ve eleştirel fikir ile harmanlanabileceğini gösteren Pastafaryanizm üstüne merak uyandırıcı bir giriş durumunda. İşte bu alışılmadık dinin bilgileri…

Makarna Canavarı kimdir?

Pastafaryanizm yada Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi, eğitim sisteminde akıllı tasarım iddialarının öğretilmesine karşı bir tepki olarak ortaya çıkan bir harekettir. Medya tarafınca çoğu zaman parodi bir din olarak görülen bu hareket, Oregon Eyalet Üniversitesi fizik kısmı mezunu Bobby Henderson tarafınca 2005 senesinde kurulmuştur. Pastafaryanizm terimi, İtalyanca “pasta” (makarna) ve “Rastafaryanizm” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Pastafaryanizm, ABD’nin Kansas eyaletindeki eğitim kurulunun akıllı tasarımı müfredata alması kararını protesto etmek amacıyla kurulmuştur. Henderson, eğitim kuruluna gönderilmiş olduğu açık mektupta Uçan Spagetti Canavarı adlı yaratıcıya olan inancını dile getirerek akıllı tasarımın mantıksal çelişkilerini göstermiştir.

Pastafaryanizm’in temel inançları içinde evrenin Uçan Spagetti Canavarı tarafınca yaratıldığı, evrim kanıtlarının ise bu canavar tarafınca yerleştirildiği bulunmaktadır. Henderson, dinin metinlerinde geleneksel dini inançların hicivli bir halde parodileştirilmiş versiyonlarını sunmuştur.

Pastafaryanizm’e gore korsanlar mukaddes varlıklardır ve küresel ısınma benzer biçimde organik olayların azalmasının sebebi olarak korsan sayısının azalması gösterilmektedir.

Pastafaryanizm’in mukaddes kitabı, İncil’in bir tür parodisi olarak kabul edilebilir. Bobby Henderson tarafınca yazılan bu kitap, dinin temel prensiplerini ve inançlarını detaylandırmaktadır.

Pastafaryanizm, kurulduğu günden bu yana web kültüründe ve medyada büyük ilgi görmüş, akıllı tasarım tartışmalarında dikkat çekici bir sembol haline gelmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi