Genel

Kurban atıklarını gelişigüzel çöpe atmayın!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü yetkilileri, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların organlarının çevreye gelişigüzel atılmasının “kist hidatik” olarak malum bulaşıcı hastalığa niçin olabileceği uyarısında bulunmuş oldu. Tetkililer, iç organların açıkta bırakılmaması icap ettiğini ifade ederek mümkünse imha edilmesi yada toprağa gömülüp üstüne kireç dökülmesi icap ettiğini belirtti. Sıcak havada beklemiş pişmemiş etin bakteri oluşturabileceği ve bu oluşan bakterili etin hayvanlar tarafınca tüketildiğinde bulaşıcı hastalıklara sebebiyet verebileceği uyarısında bulunulmuş oldu.
Veteriner hekimler, Kurban Bayramı’nda hayvanların kesimi esnasında fark edilen kistli akciğer ve karaciğer benzer biçimde sakatatların kesinlikle kedi ve köpeklere verilmemesi icap ettiğini belirtti. Yetkililer et türevi kistli organ ve sakatatların kedi ile köpeklere yem olarak verildiğinde hastalığın yayıldığını ifade ederek kistleri yiyen köpeklere parazit bulaştığını, bu hayvanların da paraziti etrafa yayarak insanlara bulaştırdığına dikkat çekti. Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların sakatatlarının gelişigüzel çöpe atılmasının ‘kist hidatik’ olarak malum bulaşıcı hastalığa niçin olabildiğini ifade eden yetkililer, bu hastalığın ölümlere kadar yol açabildiğine dikkat çekti.

Kurban atıklarını gelişigüzel çöpe atmayın!

Kurban atıklarını gelişigüzel çöpe atmayın!

Kist hidatik nedir?

Halk içinde kist hastalığı olarak malum bu hastalığın etkeni, “Echinococcus granulosus” isminde olan parazittir. Bu parazitin esas deposu köpek, kurt, tilki benzer biçimde et yiyen hayvanlardır. Ancak, çoğunlukla köpeklerdir. Parazit köpeklerin ince bağırsaklarında yaşar. Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insana bulaşır. Köpeklerin bağırsaklarında kurt oluşturan bu parazit insanlarda ise iç organlarda kist oluşmasına niçin olabilmektedir. Köpek dışkısı ile atılan yumurtalar oldukca dayanıklıdır, toprakta ve soğukta bir yıl kadar canlı kalabilirler. Dışkıyla atılan yumurtalar hayvanların ayakları, arazi eğimi, rüzgar ve yağmurla yayılırlar. Bu kistleri içeren hayvan etleri ve sakatatlar, köpekler tarafınca yendiğinde parazit bağırsaklarda olgunlaşır. Parazitlerin belirli aralıklarla yumurtlayarak ana konakçı köpekler tarafınca atılmasıyla enfeksiyon zinciri kısır döngüye dönüşür.

Kaynak: Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu