Genel

Kocaeli Karavan Fuarı kapılarını açacak

Kocaeli Karavan Fuarı kapılarını açacak

Kartepe Group Fuarcılık A.Ş tarafınca geçtiğimiz yıl ilki organize edilen ve büyük ilgi gören Kocaeli Karavan Fuarı’nın ikincisi düzenleniyor. İzmit eski İnterteks Açık Fuar Alanında gerçekleştirilecek olan Karavan Fuarı, 29 Mayıs-2 Haziran 2024 tarihleri içinde düzenlenecek. Pek oldukca karavan meraklısının ziyaret edeceği fuar öncesi tanıtım toplantısı düzenlendi.

EV SAHİBİ FİRMALAR KATILDI 

Kartepe Köseköy’de bılunan Foto Plato’da düzenlenen basın açıklamasına Kartepe Fuarcılık Koordinatörü Şener Meral, MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı İsmail Uslu, Gündoğdu Karavan sahibi Mahmut Mustafa Gündoğdu, Hunter Karavan sahibi Soner Tezulaş, Elma Karavan sahibi Ahmet İşgör, Mobs Karavan sahibi Yılmaz Ercan, Homy Tinehoues sahibi Çağla Atmaca katıldı.

Kocaeli Karavan Fuarı kapılarını açacak

29 MAYIS’TA KAPILARINI AÇIYOR 

Karavan tutkunları için kaçırılmayacak bir etkinlik olacak fuar, 5 gün sürecek. Karavan Fuarının bu seneki konuğu Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) Başkanı Leyla Özdağ olacak. Özdağ, karavan yaşamı ve turizmi üstüne kıymetli bilgiler paylaşacak. Ayrıca, sektördeki pek oldukca mühim isim ve marka fuarda yer alacak, ziyaretçilere karavan dünyasının yeniliklerini tanıtmış olacak. Karavanseverler için geniş bir yelpazede etkinlikler ve sergiler sunacak fuarda en yeni modeller, değişik yaşam alanları ve teknolojik yenilikler ziyaretçilere tanıtılacak. Karavan yapımı ve bakımı üstüne atölyeler düzenlenecek. Kampçılık ve tabiat sporlarına yönelik ekipman ve aksesuarlar sergilenecek.

Kocaeli Karavan Fuarı kapılarını açacak

Kocaeli Karavan Fuarı kapılarını açacak

45 FİRMA KATILACAK

Fuara il ve il dışından katılan şirket sayılarını açıklayan Kartepe Fuarcılık Koordinatörü Uğur Şener; “Geçen yıl 30 firmamız katılmıştı, bu yıl 45 şirket katılacak. İl dışından İstanbul, Yalova, Bursa, Eskikent ve Zonguldak’tan gelen ziyaretçilerimiz de olmuştu. Bu yıl bu sayının oldukca daha çok artacağını düşünüyorum. Bunların da hem karavan sektörüne, ilimizin turizmine, ticaretine büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. Kocaelimiz’den 20’ye yakın firmamız var, Sakarya’dan 10 firmamız var, geriye kalan firmalarımız da Bursa, Yalova gübi değişik illerimizden.” şeklinde konuştu.

ÇOK CİDDİ YATIRIMLAR YAPILDI

Kocaeli’nin fuar şehri olmasını istediklerini vurgulayan Meral; “Biz burada tanıtım günlerimize ehemmiyet veriyor, Koacelimiz’in fuar ve kongreler şehri olmasını istiyoruz, bu mevzuda sağolsun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın Başkanımızın oldukca büyük bir vizyonu ve destekleri var, oldukca ciddi yatırım da yaptılar. Biz kendilerine de teşekkür ediyoruz, fuar merkezimizin bir an ilkin kurulup Doğu Marmara’ya, Türkiye’ye, hatta dünyaya oluşturulan bir kapımız olmasını diliyoruz. Bizler de fuar şirketi olarak Kartepe Group A.Ş. olarak Koaceli’nin fuar ve kongreler şehri vizyonuna yakışır şekilde desteklemek istiyoruz. Kocaeli dışındaki illerde de fuar yapıyoruz şu an TOBB’da fuar iznimiz de çıktı fakat Kocaelimiz de bu furlarımızı çoğaltmak istiyoruz. Bu mevzuda bizim de üye olduğumuz MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanımız İsmail Uslu’nun da bizlere oldukca büyük emeği, desteği ve yardımları oldu, kendisine oldukca teşekkür ediyorum.” dedi.

KARAVAN KÜLTÜRÜ OLUŞTU

Karavanlara halkın büyük bir talebi bulunduğunu söyleyen MÜSİAD Kocaeli Şube Başkan İsmail Uslu ise; “İlk etkinliğimiz İnterteks fuar alanında yapmıştık, oldukca sayıda ziyaretçi gelmişti, katılım oldukca iyiydi. Bu yıl da ikincisini gerçekleştireceğiz, katılımın iyi olacağını düşünüyorum. Halkımız karavanı daha oldukca depremde duracak bir yerimiz olsun diye satın aldı, sonrasında ise halkımız karavanla dinlence yapma keyfini keşfetti. Sonra ise halkımız karavanı sevmiş oldu, istediği süre istediği yere gidiyor.” ifadelerine yer verdi.

‘KOCAELİDE KARAVAN KAMPI VE PARKI YOK’

Uslu sözlerinin devamında; “Karavan kamplarda sosyalleşiyorlar, onlarca whatsapp grubu var, bu gruplarda da tecrübelerini, rotalarını paylaşan binlerce karavan seven var. Karavan kültürü diye bir kültür gelişti, gelişiyor da. Karavan turizmi öteki gezim potansiyellerini de etkiliyor. Tek eksiğimiz var, mahalli yönetimlerimiz karavan kampları ve parkları oluşturmakta geç kalıyorlar. Bunun için de Büyükşehir ve alt belediyelerimiz olsun, bu bölgeleri temin etme gayreti içindeler, öyleki hissediyoruz.” diyerek sektörün eksikliklerini dile getirdi.

‘BELEDİYELERİMİZ KAMP VE PARK YAPMALI’

Son olarak belediyelere seslenen Uslu sözlerini; “Yeterli sayıda karavan parkı olmayınca karavanlar sokak aralarına ya da otoparklara park ediliyor. Bu da iyi bir görüntü olmuyor, burada suçlu karavan sahipleri değil. Kocaeli şeklinde yolların kavşak noktasında olan güzel şehrimizde karavan kampları ve parkları yapılırsa güzel doğasıyla şehrimiz uğrak noktası olur. Şehrimiz güzellikleri ve gezim potansiyeli ile tanınır, esnafımız ve belediyelerimiz kazanır. Belediyelerimizi karavan kampları ve parkları meydana getirmeye çağıyoruz. Bu mevzuda da bizlere destek olacaklarına kalben inanıyoruz.” şeklinde noktaladı.

Yorum ekle