Genel

Kırkpınar finalisti Mustafa Taş kimdir?

Türkiye’nin en mühim yağlı güreş organizasyonlarının başlangıcında gelen Kırkpınar’da bu yıl da coşku dorukta. Finalde savaşım edecek adlardan önde gelen Mustafa Taş, sporseverlerin dikkatini çekti. Peki, Mustafa Taş kimdir ve güreş kariyeri iyi mi şekillendi? İşte merak edilenler.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finale kalan adlardan Mustafa Taş, güreş severlerin yeni gözdesi haline geldi. Final öncesinde her insanın merak etmiş olduğu isim olan Mustafa Taş’ın yaşam hikayesi ve başarılarına yakından bakıyoruz. İşte, Mustafa Taş hakkında bilmeniz gerekenler.

Mustafa Taş kimdir?

Sinop’un yetiştirdiği güreşin başarıya ulaşmış isimlerinden önde gelen Mustafa Taş, 15 Eylül 1997’de dünyaya geldi. Güreş kariyerine genç yaşta başlamış olan Taş, başarılarıyla adından söz ettirmiştir.

Mustafa Taş, güreş kariyerinde alt boylardan başlayarak başpehlivanlığa kadar çeşitli başarılar elde etmiştir. 2014 senesinde Ayak uzunlukta Kırkpınar üçüncüsü olarak güreşe başlamış olan Taş, 2015 senesinde deste minik boyda ikinci, 2016 senesinde deste orta boyda ikinci, 2017 senesinde minik orta büyük boyda üçüncü olmuştur.

Ancak büyük çıkışını 2021 senesinde gerçekleştiren Mustafa Taş, 660. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başaltı uzunlukta ikinci olarak başpehlivanlığa terfi etmiştir. Aynı yıl Milas Çomakdağ Yağlı Güreşlerinde üçüncülük elde ederek ilk kez başpehlivan olarak kürsüye çıkmıştır.

Taş, 2022 senesinde meydana getirilen 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde Cengizhan Şimşek’e yenilerek ikinci olmuştur. Ancak Şimşek’in doping kurallarına uymaması sonucu başpehlivanlık unvanı Taş’a verilmiştir. Bu kararın peşinden Taş, çeşitli mahalli ve ulusal turnuvalarda birincilikler elde ederek başarısını pekiştirmiştir.

2023 ve 2024 yıllarında da çeşitli yağlı güreşlerde üstün performans sergileyen Mustafa Taş, başpehlivanlık kariyerine büyük bir ivme kazandırmıştır. Son olarak 2024 senesinde Kağıthane Yağlı Güreşlerinde birinci olarak güreş dünyasında adından sıkça söz ettirmiştir.

Mustafa Taş, güreş hayatında toplam 23 birincilik, 1 ikincilik ve 2 üçüncülük elde etmiştir. 70 güreşe katılan Taş, bu süreçte 48 yengi ve 22 yenilgi yaşamıştır.

Kaynak: Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu