Genel

Kemal Sunal Neden Öldü? Kemal Sunal Kaç Yaşında? Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal Neden Öldü? Kemal Sunal Kaç Yaşında? Kemal Sunal Kimdir?

Türk sinemasında yapmış olduğu eserlerle unutulmaz işlere imza atan Kemal Sunal yediden yetmişe her insanın tanımış olduğu ve sevilmiş olduğu isimdir. Yaptığı projelerde almış olduğu rollerle akıllara kazanan Kemal Sunal’ın ölüm zamanı 3 Temmuz 2000 olduğundan vatandaşlar arama motorlarında Kemal Sunal Neden Vefat Etti? Kemal Sunal Kimdir? Kemal Sunal Nereli? Kemal Sunal Evli Mi? benzer biçimde soruları merak etti. İşte cevapları…

Kemal Sunal Kimdir?

Ali Kemal Sunal (11 Kasım 1944, İstanbul – 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk oyuncu, yapımcı, senarist ve komedyendir. Oynadığı kişiliklerle Türk beyazperde geçmişine damga vuran oyunculardandır.

Tiyatro ile sanat hayatına başlamış olan Kemal Sunal’ın ilk amatör tiyatro oyunu, Vefa Lisesi’ndeyken rol almış olduğu Zoraki Tabip’tir. Kenterler, Ulvi Araz, Ayfer Feray ve son olarak Devekuşu Kabare tiyatrolarında ustalaşmış olarak rol aldıktan sonrasında, meşhur yönetmen Ertem Eğilmez’in kendisini fark etmesiyle beraber 1972 senesinde Tatlı Dillim filmimizde rol alarak beyazperdeye ilk adımını attı. Bilhassa Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor ve Hababam Sınıfı Tatilde filmleriyle yüksek bir başarı kazanan Sunal, Hababam Sınıfı’nın İnek Şaban’ı olarak tanındı.

Filmlerinde oynadığı iyi, saf ve gülünç adam rolleriyle beğeni kazanmıştır. Sanatçı, güldürü filmleri ağırlıkta olsa da dram türündeki filmlerde de yer aldı. Toplam 82 filmimizde rol almış olan sanatçının son filmi, 1999’da gösterime giren Propaganda’dır. Bu film bununla birlikte Kemal Sunal’ın, oğlu Ali Sunal ile beraber rol almış olduğu ilk ve tek filmidir.

Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin Trabzon’daki çekimlerine gitmek için binmiş olduğu uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşlarında yaşamını yitirdi. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Kemal Sunal Neden Öldü? Kemal Sunal Kaç Yaşında? Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal Neden Vefat Etti?

Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin Trabzon’daki çekimlerine gitmek için binmiş olduğu uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşlarında yaşamını yitirdi. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Sunal, kişisel yaşamı ve kariyeri süresince yapmış olduğu yolculuklarda daima kara taşıtlarını tercih etmiş, tayyare ve deniz taşıtlarından korktuğunu dile getirmiştir. Çeşitli festivallerde, ödül törenlerine kara taşıtıyla yetişemeyen sanatçının tayyare fobisi, yaşamı süresince yenemediği bir korkusu olarak kalmıştır. 3 Temmuz 2000 tarihinde, Balalayka adlı filmin çekimleri için binmiş olduğu Trabzon uçağında geçirdiği kalp krizi sonucu 55 yaşlarında öldü. Ölümüne bir takım ihmaller zincirinin niçin olduğu düşünülmektedir. Zeki Alasya, Sunal’ın vefatıyla ilgili görüşünü şöyleki dile getirmiştir:

“Kimseleri filmin çekileceği yere otobüsle gitmek sıkıntısında bırakmamak için kendini zorlayarak bindi o uçağa, imkânı yok binmez.”

Milliyet ve Özgürlük gazetelerinin haberine gore, uçaktaki personel ilk yardım mevzusunda bilgisizdi ve çağrılan ambulansta tabip yoktu. “International Hospital” hastanesine kaldırılan sanatçının doktoru, Sunal’ın kalp rahatsızlığı bulunduğunu dile getirmiş ve kalp ilaçları kullandığını açıklamıştır. NTV’nin haberine gore, Kemal Sunal’la aynı uçakta bulunan DSP İstanbul milletvekili Erol Al, sanatçının ölümünde ağır dikkatsizlik ve tedbirsizlik bulunduğunu belirtmiştir. Uçağın kabin ekibi, sanatçıya tıbbi müdahalede bulunamadıklarını belirterek, “bunun için eğitimimiz yok, yalnızca rahatlatmaya çalıştık” açıklamasını yapmıştır. Sağlık ekiplerinin uçağa 12 dakikada yetişmesi ve sanatçının 35 dakika sonrasında uçaktan indirilip hastaneye götürülmesi benzer biçimde mevzularda DHMİ ve Medline çeşitli açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamaların ve havalimanındaki sıhhat tedbirlerinin yetersiz olduğu düşünülmektedir.

Sanatçı için ilk merasim, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenmiştir. Bu merasim, sanatçının naaşının 08.30’da sahneye getirilmesiyle başlamış, ailenin yerini almasıyla beraber 09.45’te büyük salonda büyük ekranda sanatçının filmlerinden bölümler gösterilmiş, sanatçı dostları ve sevenleri naaşının başlangıcında saygı duruşunda bulunmuştur.

AKM’den polis bandosuyla Teşvikiye Camii’ne götürülmek için çıkarılan Sunal’ın naaşına, gümrük muhafaza memurları da birlikte rol almıştır. 1999’da çekilen Propaganda filmimizde “Gümrük Muhafaza Memuru Mehdi” karakterini canlandıran Sunal’ın oğlu ile filmimizde çekilmiş bir fotoğrafını İstanbul Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğünden altı işgören taşımıştır. Taksim’den Teşvikiye Camii’ne kadar kortej oluşturan sevenleri, yoğun ilgi sebebiyle Cami’ye ulaşmakta zorlanmıştır. Öğle namazının akabinde kılınan cenaze namazında, yoğun ilgi sebebiyle polis güvenlik önlemi almış, gümrük muhafaza memurları tabutun başlangıcında saygı nöbeti tutmuştur. Cenaze namazının arkasından eller üstünde Rumeli caddesine kadar taşınan sanatçının naaşı, buradan sonrasında araca konulmuş ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na doğru yola çıkmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu