Genel

Kazım Koyuncu Kimdir? Kazım Koyuncu Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Kazım Koyuncu Kimdir? Kazım Koyuncu Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Kazım Koyuncu Kimdir? Kazım Koyuncu Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Kazım Koyuncu, 7 Kasım 1971’de Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy’de dünyaya gelecek olan Türk müzisyen, söz yazarı ve aktivisttir. Karadeniz müziği ile rock müziği harmanlayarak kendine özgü bir biçim yaratan Koyuncu, hem Türkçe hem de Lazca şarkılarıyla geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır.

Kazım Koyuncu’nun müzik kariyeri, 1990’lı yılların başlangıcında kurduğu “Dinmeyen” adlı müzik grubuyla adım atmıştır. Ancak aslolan çıkışını 1998 senesinde kurduğu “Zuğaşi Berepe” adlı grupla yapmıştır. Grup, Lazca rock müziği icra eden ilk grup olarak dikkat çekmiştir. Daha sonrasında solo kariyerine odaklanan Koyuncu, “Viya!” (2001) ve “Hayde” (2004) adlı albümleriyle büyük başarı elde etmiştir.

Kazım Koyuncu, müziğinin yanı sıra çevre ve insan hakları mevzularında da etken bir figür olmuştur. Bilhassa Karadeniz Bölgesi’nde çevre kirliliğine ve HES (hidroelektrik santralleri) projelerine karşı verdiği mücadeleyle tanınır.

Kazım Koyuncu Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Kazım Koyuncu, 25 Haziran 2005’te İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Ölüm sebebi akciğer kanseridir. Koyuncu, kanser teşhisi konulduktan sonrasında da müziğe devam etmiş ve hastalığına karşın konserler vermiştir. Ancak hastalığı ilerleyince tedavi sürecine odaklanmak zorunda kalmıştır. Ölümü, Türkiye’de büyük bir üzüntü yaratmış ve birçok hayranı tarafınca derin bir halde hissedilmiştir.

Kazım Koyuncu’nun müziği ve mücadelesi, ölümünden sonrasında da unutulmamış, eserleri ve çevre aktivizmi mirasıyla anılmaya devam etmiştir. Mezarı, Artvin’in Hopa ilçesinde, doğduğu yer olan Yeşilköy’dedir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum ekle