Dizi

Kayseri’de İnternet Kısıtlaması Ne Zaman Bitecek?

Kayseri’de İnternet Kısıtlaması Ne Zaman Bitecek?

 

Ülkenin gündemine bomba şeklinde oturan Suriyeli krizi sebebiyle Kayseri’de İnternet’e engelleme getirilmişti. Bu haberimizde Kayseri’de İnternet Kısıtlaması Ne Zaman Bitecek? Engelleme Ne Zaman Bitecek? İnstagram’a ne vakit girilecek? şeklinde sorulara cevap bulacağız.

30 Haziran Pazar günü Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde Suriye Uyruklu bir vatandaşın gene hemen hemen 6 yaşındaki Suriye Uyruklu bir kız çocuğuna tacizde bulunmuş olduğu öğrenilmiş ve bunun akabinde Kayseri’de eylemlerde bulunulmuştu. Olaylar bir tek Kayseri ile kalmamış birçok kent bu olayın arkasından ayaklanmıştı. Dükkanların yakıldığı, Evlerin taşlandığı, insanların sokaklardaki çarpıcı sözleri sonucunda Kayseri’de internete engelleme gelmişti.

Kayseri’de İnternet Kısıtlaması Ne Zaman Bitecek?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bu olayların derhal arkasından izahat yapmıştı. X Sosyal Medya Platformundan ortalama 80 bin hesaptan 350 bin paylaşım yapıldığını belirten Yerlikaya, bu paylaşımların ortalama %70’nin provokatif amaçla yapıldığını belirtmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da yapmış olduğu açıklamalarda halkın sakinleşmesini istemişti. Olayların 2 gün süresince devam etmiş olduğu Kayseri’de ise gösterim yasağı getirilmişti.

Yayın yasağının getirilmesinin arkasından Kayseri şehrinde vatandaşlar İnstagram, Whatsapp, X, Tiktok, Youtube şeklinde toplumsal medya platformlarına giriş yapmakta zorlandı. Pazar günü olan olayların devam etmesi sebebiyle 3 Temmuz Çarşamba günü hâlen web erişiminde problemler var. Bu yasağın 4 Temmuz Perşembe günü kalkması planlanıyor.

Kayseri’de İnstagram’a Neden Girilmiyor?

Yaşanan Suriyeli Taciz vakasının arkasından olayların ardı arkasının kesilmediği Kayseri’de gösterim yasağı getirilmişti. Yayın yasağının derhal arkasından toplumsal medya kısıtlaması da getirildi. Olayların olduğu 30 Haziran 2024 Pazar gününden sonrasında toplumsal medya kısıtlaması geldiği için vatandaşlar İnstagram, Whatsapp, X, Tiktok, Youtube şeklinde toplumsal medya platformlarına giriş yapamıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu