Genel

Kayseri’de Düşen SF 260D eğitim uçağı hangi ülkenin, kaç yılında, kim tarafından üretildi?

Kayseri'de Düşen SF 260D eğitim uçağı hangi ülkenin, kaç yılında, kim tarafından üretildi?

Sabah saatlerinde Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Hasan Arpa Mahallesi’nde eğitim uçağı düşmüş olduğu suç duyurusu üstüne bölgeye oldukca sayıda arama kurtarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Millî Savunma Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada; “Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından eğitim için kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ilişik SF-260D tipi bir eğitim uçağımız hemen hemen bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Arama Kurtarma çalışmalarına başlanmıştır” ifadelerine yer verildi. Kaza sonrası bir oldukca şahıs web arama motorlarında SF 260D Eğitim Uçağı Hangi Ülkenin? SF 260D Eğitim Uçağı’nı kim üretti, SF 260D Eğitim Uçağı’nın özellikleri neler? şeklinde aramalar başlattı. İşte SF 260D Eğitim Uçağı ile ilgili tüm detaylar…

SF 260D EĞİTİM UÇAĞI HANGİ ÜLKENİN?

İtalyan Agusta firmasının yapmış olduğu Türk Hava Kuvvetleri’nin eğitim amacıyla kullandığı tayyare tipi. Ucak pervaneli olmasına karşın paylonlara da haizdir. Bu da roket ve bomba atabileceği anlamına gelir.

SF 260D UÇAK ÖZELLİKLERİ

Tam adı “siai marchetti tai sf 260 d”dir. Sf-260 d uçakları başlangıç eğitim uçağı olarak 2’nci ana jet üs k.lığına bağlı 123’üncü filo komutanlığında vazife yapmaktadır. İsmini, haiz olduğu o-540 motorunun gücünden (260hp) alır. Hava Harp Okulu’ndan yeni mezun olmuş pilot talibi teğmenlerin, 2. Ana Jet Üs Komutanlığı- Çiğli/Kaklıç’ta uçuş eğitimlerinin başlangıcında kullandıkları ufak iki kişilik eğitim uçağı olarak biliniyor. 123. filo uçaklarının hepsi SF 260 D’dir.

Yorum ekle