Genel

İsrail Savaş Kabaine Bakanı Benny Gantz kimdir? Benny Gantz kaç yaşında?

İsrail’in önde gelen siyasal ve askeri liderlerinden önde gelen Benny Gantz, son dönemde dikkat çeken adlardan biri. İsrail Savaş Kabinesi Bakanı olarak vazife icra eden Gantz’ın yaşamı ve kariyeri merak ediliyor. Peki, Benny Gantz kimdir? Kaç yaşlarında? İşte, dört gözle beklenen tüm detaylar…

İsrail Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz, hem siyasal hem de askeri alanda mühim görevlerde bulunmuş bir isim olarak öne çıkıyor. Kamuoyunun yakından takip etmiş olduğu Gantz hakkında birçok detay merak mevzusu. Kullanıcılar, “Benny Gantz kimdir? Kaç yaşlarında?” sorularının yanıtlarını arıyor. İşte, dört gözle beklenen tüm detaylar…

Benny Gantz Kimdir?

İsrailli politikacı ve eski asker Binyamin “Beni” Gantz, 9 Haziran 1959’da hayata merhaba dedi ve 2020’den itibaren İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı olarak vazife yapıyor. 2011-2015 yılları aralığında İsrail Savunma Kuvvetleri’nin 20. Genelkurmay Başkanı olarak vazife icra eden Gantz, Aralık 2018’de İsrail Dayanıklılık Partisi’ni kurarak siyasete atıldı. Bu parti, sonrasında Mavi ve Beyaz adı altında Telem ve Yesh Atid ile birleşti.

Mavi ve Beyaz Parti Platformu

Gantz’ın liderliğindeki Mavi ve Beyaz parti platformu, başbakanlık dönem sınırlarının getirilmesini, Knesset’teki politikacıların İsrail’in azınlıklarını içerecek şekilde millet devlet yasasını değiştirmesini ve İsrail’in Baş Rabbinatı’nın evlilikler üstündeki enerjisini sınırlamasını içeriyor. Ayrıca, erken eğitime yatırım yapılması, sıhhat hizmetlerinin genişletilmesi ve Filistin Otoritesi ile sulh müzakerelerinin tekrardan başlatılması benzer biçimde mühim hedefler de bulunuyor.

Netanyahu ile Ortak Hükümet

2018’den bu yana meydana getirilen üç genel seçim sonrası, Gantz, Binyamin Netanyahu ile ortak hükümet kurma mevzusunda anlaştı. 17 Mayıs 2020 tarihinde Knesset’te hükümetin itimat oyu almasının peşinden Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak göreve başladı. Bu anlaşmaya bakılırsa, Gantz 18 ay sonrasında İsrail Başbakanı olacaktı.

Gençlik Yılları ve Eğitimi

Binyamin Gantz, 1959’da İsrail’in Kfar Ahim nahiyesinde hayata merhaba dedi. Annesi Malka, Holokost’tan kurtulan bir Macar, babası Nahum ise Romanya’dan gelen bir göçmendi. Ailesi, Moshav Kfar Ahim’in kurucuları içinde yer aldı. Gantz, Tel Aviv Üniversitesi’nden tarih alanında lisans, Hayfa Üniversitesi’nden politika bilimi alanında yüksek lisans ve ABD Ulusal Savunma Üniversitesi’nden Ulusal Kaynak Yönetimi alanında ek yüksek lisans derecelerine haizdir.

Askeri Kariyer

Gantz, 1977’de İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) katıldı ve Paraşütçüler Tugayı’nda vazife yapmış oldu. 1979’da Subay Aday Okulu’nu bitirerek subay oldu. Askeri kariyeri süresince Gantz, çeşitli mühim görevlerde bulunmuş oldu ve 2011-2015 yılları aralığında IDF Genelkurmay Başkanı olarak hizmet etti. Bu dönemde, Savunma Direkleri Operasyonu ve Koruyucu Kıyı Operasyonu benzer biçimde mühim askeri operasyonlarda IDF’yi yönetti.

İş ve Siyasi Kariyer

Askeri kariyerinin peşinden, Gantz, bilgisayar güvenliği ve kolluk teknolojisi alanında etkinlik gösteren Beşinci Boyut adlı firmanın başkanı olarak vazife yapmış oldu. 2018’de siyasete atılarak İsrail Direniş Partisi’ni kurdu ve 2020’de Netanyahu ile ortak hükümette yer aldı. Gantz, İsrail’in güvenliği ve siyasal istikrarı için mühim adımlar atan bir önder olarak tanınıyor.

Hususi Hayatı

Gantz, Revital ile evli ve dört çocuk babasıdır. Ailesiyle beraber Rosh HaAyin’de yaşamaktadır. Hususi hayatında çeşitli tartışmalara mevzu olan Gantz, 2019’da ortaya atılan cinsel rahatsızlık iddialarını kati bir üslupla reddetmiş ve dava açmıştır.

Gantz’ın siyasal ve askeri kariyeri, İsrail’in güvenliği ve politik yapısı üstünde mühim etkisinde bırakır yaratmış olup, gelecekteki görevi merakla beklenmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu