İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan Kimdir? İşte Hayatı ve Kariyeri

0

Mesud Pezeşkiyan, toplumsal medya platformu X üstünden yapmış olduğu ilk açıklamada, “Sevgili İran halkı, seçimler sonlanmış oldu. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki sıkıntılı yolu, beraberlik ve itimat olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üstüne yemin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Pezeşkiyan’ın Biyografisi

1954 senesinde Mahabad’da doğan Mesud Pezeşkiyan, İranlı Türk bir ailenin çocuğudur ve Türk kimliğini her fırsatta gururla dile getirmiştir. Soyadı Farsçada “doktorlar” anlamına gelen Pezeşkiyan, eğitimini Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. 1980-1988 yılları aralığında devam eden İran-Irak harbinde hem savaşçı hem de hekim olarak vazife yapmıştır.

Tıp Kariyerinden Siyasete Geçiş

Pezeşkiyan, 1993 senesinde kalp cerrahisi uzmanı olarak mezun olduktan sonrasında 1994-1999 yılları aralığında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak vazife yapmış oldu. 1994 senesinde eşi Fatma Mecidi ve bir oğlunu trafik kazasında yitirdi, geriye kalan iki oğlunu ve bir kızını tek başına büyüttü ve tekrar evlenmedi.

Siyasi Kariyeri

Pezeşkiyan’ın siyasal kariyeri, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde 1997 senesinde Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanmasıyla başladı. 2001-2005 yılları aralığında Sağlık Bakanı olarak vazife yapmış oldu. 2008 senesinde meydana getirilen genel seçimlerde Tebriz Milletvekili olarak Meclis’e giren Pezeşkiyan, beş dönem süresince bu görevde bulunmuş oldu.

Reformist Kimliği ve Eleştirileri

Pezeşkiyan, hükümetin muhaliflere yönelik tutumunu sert bir halde eleştirmiştir. 2009’daki seçim olaylarının arkasından güvenlik güçlerinin müdahalelerini eleştiren konuşmalarıyla dikkat çekti. 2013’te cumhurbaşkanı adaylığını geri çeken Pezeşkiyan, 2016-2020 yılları aralığında İran Meclis Başkan Yardımcısı olarak vazife yapmış oldu ve nükleer anlaşmayı destekledi.

Mahsa Emini Olayı ve Duruşu

Eylül 2022’de Mahsa Emini’nin polis nezaretinde yaşamını kaybetmesinin arkasından, Pezeşkiyan mecburi başörtüsü yasasının durumunu kötüleştirdiğini belirterek müdahalelerin sona ermesi icap ettiğini söylemiş oldu. “Biz evlatlarımızın iffetli olmasını istiyoruz sadece bu davranışlar onları dinden uzaklaştırıyorsa bu yöntemi sürdürmemeliyiz” şeklinde açıklamalarda bulunmuş oldu.

Seçim Vaadleri

Pezeşkiyan, etnik ve mezhebi ayrımcılıkla savaşım edeceğini, ekonomik ve hakkaniyet sorunlarını çözeceğini vaat etti. Ayrıca web yasaklarını büyük seviyede kaldırma ve Batı ile daha iyi ilişkiler kurma sözü verdi. Eski Cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ve Hasan Ruhani ile eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in desteğini alan Pezeşkiyan, 2005’ten bu yana İran’da cumhurbaşkanı seçilen ilk reformist oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.