Hicri Yılbaşında Neler Yapılır? Hicri Yılbaşında Hangi İbadetler Yapılır?

0

Hicri Yılbaşında Neler Yapılır? Hicri Yılbaşında Hangi İbadetler Yapılır?

Hicri Yılbaşı, Muharrem Ayı’nın ilk günü olarak belirlenmektedir. 2024 yılı için hicri yılbaşı, 7 Temmuz Pazar gününe denk gelmektedir. Camilerde dualar okunup, kuranlar okunarak Allah’a yakınlaşılır. Kılınan namazlarda yürekler maneviyat duygularıyla dolarak, birlik ve beraberlik sağlanacak. Yediden yetmişe her insanın kardeşçe geçireceği yakarma günlerinde bilhassa hicri yılbaşında neler yapılması icap ettiğini sizler için Kocaeli Gündem Editörleri olarak derledik. İşte Hicri Yılbaşında Neler Yapılır? Hicri Yılbaşında Hangi İbadetler Gerçekleştirilir? 

Hicri Yılbaşında Yapılması Gerekenler

Hicri yılbaşında yapmanız ihtiyaç duyulan ibadetleri sizler için araştırdık. Her gün yapılması makbul görülen ibadetler, hususi günlerde yapıldığında yürekler huzurla dolup, Allah’a yakınlık bağlarımız artmaktadır. 

Hicri Yılbaşında Neler Yapılır? Hicri Yılbaşında Hangi İbadetler Yapılır?

Tövbe Etmek

Allah’ın haram kıldığı günahlarımız var ise hicri yılbaşında tövbe ederek fena alışkanlıklarımızdan vazgeçebiliriz. Küs olduğumuz, kırgınlıklar yaşadığımız kişilerle barışarak aramızdaki olumsuzlukları bu günlerde ortadan kaldırabiliriz. Unutulmamalıdır ki Allah Affedicidir! 

Oruç Tutmak

Ramazan Ayı’nın arkasından gelen Muharrem ayı ve hicri yılbaşında oruçlar tutulması oldukça makbuldür. Hadislerde geçen bilgilere bakılırsa şu ifadeler yer verilmiştir: 

Nafile oruç tutacaksan, Muharrem ayında tut! Zira o, Allahü Teâlânın ayıdır. O ayda bigün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün, tevbe edenlerin günahlarını da affeder.

Hicri Yılbaşında Neler Yapılır? Hicri Yılbaşında Hangi İbadetler Yapılır?

2 Rekat Namaz Kılmak

Gündelik yaşamımızda kıldığımız 5 rekat namazın harici bilhassa Muharrem Ayının ilk günü hicri yılbaşında geceye hususi 2 rekat namaz kılmamız sevaplarımıza sevap katacaktır. Alimlerden gelen bilgilere bakılırsa kılınan namazın kişinin işlerini kolaylaştıracağı ve dileklerinin kolay kabul olmasını elde edecektir İşte namazın kılınış şekli:

Namaza şu niyetle başlanır: “Ya Rabbi, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi, hakkımızda kutsal kılman; avfı ilahine, feyzi ilahine, mazhar kılman; dünyevi ve uhrevi saadetlere nail eylemen için ; Allahu Ekber “

Her iki rekatta: 7 Fatihai şerife, 7 Ayetel- kürsi, 7 İhlası şerif, okunması mümkün.

Namazdan sonrasında: 11 kez La ilahe illallahü vahdehu la şerikeleh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyi ve yumit. Ve hüve hayyün la yemutü biyedihil hayr. Ve hüve ala külli şey’in kadir.

11 İstiğfarı şerif, 11 Salevatı şerife, okunup yakarma yapılır. Duada, geçmiş senenin günahlarının afvı ve yeni seneye günahsız girmek için sığınma edilir.

Hicri Yılbaşında Neler Yapılır? Hicri Yılbaşında Hangi İbadetler Yapılır?

Kaynak: Haber Merkezi

Leave A Reply

Your email address will not be published.