Giovanni van Bronckhorst’un kim olduğu, yaşı ve nereli olduğu şeklinde sorular kullananların merak mevzusu. 1993 senesinde ustalaşmış futbol kariyerine başlamış olan van Bronckhorst, kariyerinde pek oldukca mühim kulüpte forma giymiş ve büyük başarılar elde etmiştir. Hollanda ulusal takımıyla da birçok başarıya imza atan van Bronckhorst’un detaylı biyografisi ve kariyer öyküsü için tüm ayrıntılar haberimizde…

Giovanni van Bronckhorst Kimdir?

Giovanni van Bronckhorst, ustalaşmış futbolculuk kariyerine 1993 senesinde Hollanda’nın Rotterdam kulübünde başladı. Kariyerinde Feyenoord, Glasgow Rangers, Arsenal ve Barcelona şeklinde dünyaca meşhur kulüplerin formalarını giyen van Bronckhorst, orta saha ve savunmada vazife aldı.

Kulüp Başarıları

Van Bronckhorst, 2010 senesinde futbolculuk kariyerine son verdiği Feyenoord formasıyla mühim başarılar elde etti. Barcelona‘da oynarken 1 kez Şampiyonlar Ligi, 2 kez İspanya La Liga ve 2 kez İspanya Süper Kupa şampiyonlukları kazanmıştır. Arsenal’de ise 1 kez İngiltere Premier League, 2 kez FA Cup, 1 kez League Cup ve 1 kez İngiltere Süper Kupa şampiyonluklarına ulaştı. Glasgow Rangers formasıyla 2 kez İskoçya Ligi, 1 kez İskoçya Kupası ve 1 kez İskoçya Lig Kupası şampiyonlukları yaşadı. Feyenoord formasıyla da 2 kez Dutch Cup’ı kazanmıştır.

Milli Takım Kariyeri

Van Bronckhorst, 1998-2010 yılları aralığında Hollanda ulusal takımıyla 3 kez Dünya Kupası’nda ve 3 kez Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yer aldı. 2010 Dünya Kupası’nda, finalde İspanya’ya karşı kaptan olarak sahaya çıktı ve takımını yönetti.

Teknik Direktörlük Kariyeri

Teknik direktörlük kariyerine 2011 senesinde Feyenoord’da destek alıştırmacı olarak başlamış olan van Bronckhorst, 2015 senesinde aynı kulüpte teknik direktörlük görevine terfi etti. Teknik direktör

Kaynak: HABER MERKEZİ