Genel

Gaziantep Valisi Kemal Çeper Su kimdir? Kemal Çeper kaç yaşında? Nereli?

1972 Senesinde Tokat ili Artova ilçesinde hayata merhaba dedi. İlk, orta ve lise eğitimini Tokat’ta tamamladı ,1993 senesinde   Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

1994 senesinde kaymakam talibi olarak başladığı mülki yönetim amirliğinde; sırasıyla Burdur-Karamanlı, Tunceli-Hozat, Burdur-Gölhisar Kaymakamlığı, Karabük Valiliği görevlerinde bulunmuş oldu.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde, bir yıl süreyle Hukuk Müşaviri olarak çalıştı, 2007 senesinde Mülkiye Başmüfettişliğine atandı. Yedi yıl devam eden Başmüfettişlik görevinin arkasından 2014 senesinde Emniyet Genel Müdürlüğü emrine göreve getirildi ve Vali olarak atandığı 21 Haziran 2017 evveliyatına kadar bizzat Emniyet Genel Müdürü ile beraber çalıştı.

1996 senesinde dokuz ay süreyle İngiltere’de,2013 senesinde da bir yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri’nde başta Kamu Yönetimi olmak suretiyle değişik alanlarda emekler yapmış oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuş olduğu sürede Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) hakkında incelemeler yapmış oldu ve araştırma raporları hazırladı.

Yurt haricinde gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra Süleyman Demirel Üniversitesi’nde hazırladığı ”Mali Yönüyle Afet Yönetimi” temalı yüksek lisans teziyle, gelişmiş ülkelerde uygulanan afet yönetim sistemleriyle, vatanımızda uygulanan afet yönetim sistemini karşılaştırma ederek, bu çerçevede kentleşme problemlerine ve afetlerin mali açıdan yönetimi mevzularındaki çözüm önerilerini sıraladı ve bu konudaki uzmanlığıyla TBMM’de hazırlanan Afet ve Acil Durum Yasası komisyon çalışmalarına katılarak yasa taslağının hazırlık süreçlerinde etken vazife aldı.

Başbakanlıkta yürütülen; Kamu Hizmet Standartlarının Tespiti, Kamu Hizmetlerinin İyileştirilmesi ve Bürokrasinin Azaltılması projelerinde de vazife alan Sayın ÇEBER’in kriz, afet ve acil durum yönetimi, kentsel dönüşüm başta olmak suretiyle değişik mevzularda yayımlanmış yazıları bulunmaktadır.

Kamu Yönetimi alanında kurs, seminer ve benzeri eğitimlere katılmış; değişik ülkelere kısa süreli mesleki emek harcama ziyaretleri gerçekleştirmiştir.

27.10.2018 tarihindeki ve 30578 sayılı Resmi Gazetede piyasaya çıkan 26.10.2018 tarih ve 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Rize Valiliğine atanarak 07.11.2018 – 26.06.2023 evveliyatına kadar bu görevi yürütmüştür.

26.06.2023 tarihindeki ve 32233 sayılı Resmi Gazetede piyasaya çıkan 25.06.2023 tarih 2023/312 sayılı Cumhurbaşkanı  Kararnamesiyle Gaziantep Valiliğine atanmıştır.

Gaziantep Valisi Kemal ÇEBER evli ve iki çocuk babasıdır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu