Fotoğraf sanatının usta isimlerinden Erol Atar, etkisinde bırakan çalışmalarıyla adını duyurmayı sürdürüyor. Peki, Erol Atar kimdir ve fotografçılığa iyi mi adım atmıştır? İşte, dört gözle beklenen o soruların cevapları ve Atar’ın sanat dünyasındaki iz bırakan serüveni hakkında detaylar.

Erol Atar kimdir?

Ankara’nın Sıhhıye semtinde 1954 senesinde doğan Erol Atar, fotoğrafçılığa olan tutkusunu genç yaşlarda ortaya çıkarmıştır. Babası Mutahhar Atar, Ankara’da minik bir apartmanda fotoğrafçılık yaparak geçimini sağlarken, genç Erol, bu mesleği babasından öğrenmiştir. ODTÜ’de almış olduğu eğitimi babasının nüzul olmasıyla yarıda bırakarak, 1973 senesinde babasının yanında ustalaşmış olarak fotoğrafçılığa adım atmıştır.

Ankara’da başladığı kariyerinde bilhassa Ankara Sanat Tiyatrosu’nda kulis fotoğrafları çekerek adını duyurmuş ve gece yaşamının renkli dünyasında gazinoları ve kulüpleri dolaşarak sanatçıların ve artistlerin portrelerini çekmiştir. Bilhassa Zeki Müren’in sık sık ziyaret etmiş olduğu Köşk Gazinosu’nda çalışmış ve meşhur sanatçının portrelerini elde etmiştir.

1980 senesinde İstanbul’a taşınan Erol Atar, Elmadağ Pangaltı bölgesinde kendi stüdyosunu kurarak kariyerinde mühim bir adım atmıştır. Bilhassa moda dünyasından mankenler, film sanayisinden artistler ve fotoğraf çektirmek isteyen her insanın tercihi olmuş, Zeki Müren şeklinde ünlülerin fotoğrafçısı olarak da bilinirliği artmıştır.

1983 senesinde meydana getirilen seçimlerde Turgut Özal’ın kendisine fotoğraf çektirmesiyle siyasal dünyanın da dikkatini çekmiş ve birçok siyasal önder ve milletvekili talibi için olmazsa olmaz bir fotoğrafçı haline gelmiştir.

Erol Atar, kariyeri süresince yalnız sanat ve moda dünyasında değil, hem de Erkekçe, Playmen şeklinde çeşitli erotik dergiler için de çalışmış ve değişik fotoğrafçılık tarzlarını başarıyla uygulamıştır.

Bugün, Türkiye fotoğrafçılık dünyasının mühim isimlerinden biri olarak kabul edilen Erol Atar, sanatçıların ve siyasal liderlerin portrelerini ölümsüzleştiren, geniş bir fotoğraf arşiviyle Türkiye’nin görsel belleğine katkıda bulunmuş bir profesyoneldir.

Kaynak: Haber Merkezi