Genel

Donald Sutherland kimdir? Donald Sutherland neden öldü?

Sinema dünyasının usta isimlerinden önde gelen Donald Sutherland, dört gözle beklenen bir isim haline geldi. Peki, Donald Sutherland kimdir ve neden öldü? İşte meşhur oyuncunun yaşamı ve vefatıyla ilgili tüm detaylar!

Sinema dünyasının sevilen oyuncularından Donald Sutherland, yaşamını kaybetmiş olduğu iddialarıyla gündemde. Peki, Donald Sutherland neden öldü ve yaşamı iyi mi geçti? Kullanıcıların merak etmiş olduğu tüm detaylar haberimizde.

Donald Sutherland Kimdir?

Kanadalı erkek oyuncu Donald Sutherland, 17 Temmuz 1935’te New Brunswick kentinde dünyaya geldi. Kariyerine radyo muhabiri olarak süregelen Sutherland, 1957’de Londra Müzik ve Dram Sanat Akademisi’nde eğitim aldıktan sonrasında oyunculuk yaşamına adım attı.

Sutherland’ın Sinema Serüveni

Oyunculuk kariyerinde çeşitli dönemlerde değişik rollerde göz dolduran Sutherland, 1967’de The Dirty Dozen benzer biçimde mühim yapımlarda başrol oynayarak beyaz perde dünyasında adını duyurdu. Ancak, gerçek çıkışını Alan J. Pakula’nın yönettiği Klute filmiyle elde etti. Jane Fonda ile beraber rol almış olduğu bu filmimizde Fonda’ya eşlik ederek, onun Oscar kazanmasına katkı sağlamış oldu.

200’ün Üstünde Filmde Rol Aldı

Kanadalı aktörün en mühim rollerinden biri Kore Savaşı’ndaki sıhhat görevlileri hakkında 1970 yapımı MASH filmindeki cerrah Hawkeye Pierce rolüydü.

Sutherland, 200’ün üstünde filmimizde rol aldı.

Sutherland’ın Kariyer Zirvesi ve Son Dönemleri

1970’lerde ve sonrasında, Sutherland çeşitli filmlerde çeşitli rollerde yer aldı. The Eagle Has Landed, National Lampoon’s Animal House ve Invasion of the Body Snatchers benzer biçimde yapımlarda mühim karakterlere yaşam verdi. Ayrıca, 2000’li yıllarda tv yaşamına adım atan Sutherland, Dirty Sexy Money ve Commander-in-Chief benzer biçimde dizilerde rol aldı.

Ölümü ve Mirası

Donald Sutherland, uzun bir hastalık sürecinin arkasından 20 Haziran 2024’te Miami’de 88 yaşlarında yaşamını yitirdi. Ancak, beyaz perde dünyasında bıraktığı iz kalımlı duracak. Sutherland, Kanada’nın en üretken ve itibarlı oyuncularından biri olarak anılmaya devam edecek. 

Kiefer Sutherland ile Aile Bağları

Meşhur erkek oyuncu Kiefer Sutherland’ın babası olan Donald Sutherland, beyaz perde dünyasındaki başarılarıyla bir tek kendi adını değil, bununla beraber oğlunun da önünü açtı. Kiefer Sutherland’in babası olan erkek oyuncu, mühendislik ve drama dallarında yükseköğrenim görmüştü.

Kaynak: HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu