Genel

Doğu Demirkol Kimdir? Filistin’e Destek Veren Ünlü Komedyen Nereli ve Kaç Yaşında?

Doğu Demirkol Kimdir? Filistin'e Destek Veren Ünlü Komedyen Nereli ve Kaç Yaşında?

Doğu Demirkol’un Hayatı ve Kariyeri

Tam adı Aydın Doğu Demirkol olan meşhur güldürmen, 6 Eylül 1988 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Annesi Mersinli bir avukat, babası ise Çerkes kökenli Balıkesirli bir doktordur. Ortaokulu Amasya’da, liseyi ise Ankara Hususi Samanyolu Lisesi’nde tamamlayan Demirkol, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Sosyal Medyada Başlayan Komedi Serüveni

Doğu Demirkol, ilk olarak toplumsal medyada hazırladığı komedi videolarıyla dikkat çekti. 2012 senesinde Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasına katılarak tv hayatına adım attı. 2015’te BKM Mutfak’a çağrı edilerek Beşiktaş Kültür Merkezi’nde Açık Mikrofon gösterileri halletmeye başladı. Bu başarılarının peşinden Güldür Güldür adlı tv programında kısa bir stand-up gösterisi sunarak geniş kitlelerce tanındı.

Doğu Demirkol Kimdir? Filistin'e Destek Veren Ünlü Komedyen Nereli ve Kaç Yaşında?

Filistin’e Destek ve Yardım Kampanyası

Doğu Demirkol, İsrail’in Refah’ta sivillerin bulunmuş olduğu çadır kenti bombalamasının peşinden, yaz süresince gerçekleştireceği tüm açık hava gösterilerinin gelirlerini Filistin’e bağışlayacağını duyurdu. Instagram hesabından “freepalestine” etiketiyle yapmış olduğu paylaşımında, “Bu yaz oynanacak açık hava oyunlarımın hepsinin tüm geliri Filistin’e gönderilecektir” ifadelerini kullandı.

Doğu Demirkol Kimdir? Filistin'e Destek Veren Ünlü Komedyen Nereli ve Kaç Yaşında?

Sinema ve Televizyon Kariyeri

2018 senesinde Ali Atay’ın yönettiği “Ölümlü Dünya” filmimizde Zafer karakteriyle beyaz perde hayatına adım atan Demirkol, aynı yıl Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filmimizde başrolde yer aldı. 2020 senesinde TRT 1’de piyasaya sürülen “Tutunamayanlar” dizisinde Tarık Şakrak karakterini canlandırdı ve “Bayi Toplantısı” filmimizde başrol oynadı. BluTV’de piyasaya sürülen ve kendi yaşamını mevzu alan “Doğu” dizisiyle büyük beğeni topladı.

Doğu Demirkol Kimdir? Filistin'e Destek Veren Ünlü Komedyen Nereli ve Kaç Yaşında?

Güncel Projeler ve Başarılar

2023’te BluTV’de “Doğu” dizisinin ikinci sezonunu gösteren Demirkol, TRT 1’de piyasaya sürülen “Geleceğin Rotası” filmimizde ve “Ölümlü Dünya 2” filmimizde rol aldı. Senaryosunu kendi yazdığı ilk beyaz perde filmi “Yaşam Koçu” 2024 yılının Ocak ayında gösterime girdi.

Ödüller ve Etkinlikler

Doğu Demirkol, çeşitli ödüller kazanmış ve birçok festivalde performans sergilemiştir. Sanat dünyasındaki başarılarının yanı sıra, toplumsal mesuliyet projeleriyle de dikkat çekmektedir.

Yorum ekle