Sağlıkta liderlik ve küresel girişimcilik üstüne uzmanlaşmış olan Doç. Dr. Şuayıp Birinci’nin kariyeri, Türkiye’nin sıhhat politikalarını şekillendirme yolunda mühim bir kilometre taşı olmuştur. Doç. Dr. Şuayıp Birinci kimdir, kaç yaşlarındadır ve aslen nerelidir? İşte, dört gözle beklenen tüm detaylar ve kariyerinin dönüm noktaları haberimizde sizlerle!

Doç. Dr Şuayip Birinci Kimdir?

1973 senesinde Rize’de doğan Dr. Şuayıp Birinci, eğitim hayatına Rize ve Trabzon’da başladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini tamamladıktan sonrasında liderlik ve küresel girişimcilik üstüne yüksek lisans, sıhhat kurumları yönetimi alanında da yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.

1998 senesinde meslek hayatına süregelen Dr. Birinci, Rize ve İstanbul’da çeşitli kamu kurumlarında hekimlik yapmış oldu. İstanbul’daki görevleri içinde Ümraniye EA Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcılığı ve TKHK İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi’nde Genel Sekreterlik bulunmaktadır.

2014 senesinde Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı’nda müsteşar yardımcısı olarak vazife meydana getiren Dr. Birinci, 2018 senesinde Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atanmış ve bu görevini halen sürdürmektedir. Bakanlıkta, strateji belirleme, planlama, regülasyon ve koordinasyon şeklinde mühim görevleri üstlenmiştir.

Sağlık teknolojileri ve suni zeka alanında öncü çalışmalara imza atan Dr. Birinci, Teknofest’in icra kurulu üyesi ve TÜSAP’ın kurucusu ve yürütme kurulu üyesidir. Ayrıca Türksat ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak vazife yapmaktadır.

HIMSS tarafınca 2021 senesinde dünyanın en etkili 50 sıhhat liderinden biri olarak seçilen Dr. Birinci, Türkiye’nin sıhhat politikaları ve yönetimi mevzusunda ulusal ve internasyonal düzeyde birçok kitap, yazı ve bilimsel çalışmaya imza atmıştır. Sağlıkta dijital dönüşüm sürecinde ülkemizin önde gelen isimlerinden biridir.

Evli ve üç çocuk babası olan Dr. Şuayıp Birinci, sağlıkta ulusal teknoloji hamlesi, uzaktan sıhhat hizmetleri, sıhhatli yaşam ve koruyucu sıhhat hizmetleri şeklinde mevzularda da mühim emekler yapmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ