Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su kimdir? Ali İhsan Su kaç yaşında?, nereli?

0

25.06.1959 senesinde Konya’da doğan Ali İhsan SU, Üniversite öncesi eğitimini Konya’da tamamlamıştır.
İ.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1985 senesinde mezun olup, master eğitimini bitirdikten sonrasında 1988 senesinde İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı imtihanını kazanarak Mülki İdare Amirliği mesleğine girmiştir.

Bitlis-Ahlat İlçesi Kaymakam Vekilliği icra eden Ali İhsan SU, 76. dönem Kaymakamlık kursunu bitirerek, kurucu kaymakam olarak Ankara-Evren İlçesi Kaymakamlığına atanmıştır. Evren İlçesinin İlk Kaymakamı olarak İlçe kuruluşunu tamamlamıştır.
Daha sonrasında Diyarbakır-Çermik İlçesi Kaymakamlığı, Hakkâri İli Vali Yardımcılığı, Afyon-Çay İlçesi Kaymakamlığı, Bilecik-Söğüt İlçesi Kaymakamlığı, Samsun-Terme İlçesi Kaymakamlığı, Hatay-İskenderun Kaymakamlığı görevlerinde bulunmuştur.
1989 senesinde İçişleri Bakanlığı tarafınca 1 senelik süre ile İngiltere’ye mesleki araştırma ve yetişim programı için gönderilen Ali İhsan SU, Valilik düzeyinde birçok takdir ve teşekkür belgesi almış olup, ek olarak çalmış olduğu İl ve İlçenin sivil cemiyet kuruluşlarından da çeşitli ödüller almıştır.
1985 senesinde bitirdiği Siyasal Bilgiler Fakültesinin arkasından İ.Ü.Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kamu Yönetimi branşında master yapmış ve Kamu Yönetimi Uzmanı unvanı almıştır.
İçişleri Bakanlığının düzenlemiş olduğu AB Fonları, Afet Yönetimi, İnsan Hakları, Sınır Mevzuatı, Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma, Yerel Yönetim Reformları, Yönetim ve Denetim v.b. mevzularda hizmet içi eğitim kurslarına katılmış ve başarı ile tamamlamıştır.
2006 senesinde kabul edilen ‘1700 Sayılı Dâhiliye Memurları Kanunu’na eklenen ek 3.maddesine ve ilgili yönetmeliğin hükümlerine istinaden ‘Birinci Derslik Mülki İdare Amiri’ statüsüne terfi etmiştir.
 

Kariyeri

2013 – 2015 yılları Düzce Valisi,
2015 – 2017 Şırnak Valisi ,
2017 – 2022 Mersin Valisi olarak vazife yapmıştır.
 Ali İhsan SU,evli ve 3 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.