Dış siyaset alanında mühim bir konuma haiz olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Burhanettin Duran, kullananların dikkatini çekiyor. Peki, Burhanettin Duran kimdir? Kariyeri, geçmişi ve dış politikadaki görevi hakkında merak ettiklerinizin cevapları haberimizde…

Burhanettin Duran Kimdir?

1971 senesinde Sakarya Adapazarı’nda doğan Burhanettin Duran, eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kısmı’nde başladı ve buradan mezun oldu. Ardından Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı ve doktora derecesini aldı. Doktora tezi olan “Türkiye’de İslamcı Siyasal Düşüncenin İmparatorluktan Erken Cumhuriyete Dönüşümü” başlıklı çalışmasıyla tanındı.

Kariyerine Sakarya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başlamış olan Duran, ondan sonra öğretim üyesi olarak vazife yapmış oldu ve doçent unvanını aldı. 2009 senesinde İstanbul Kent Üniversitesi’ne geçiş yapmış oldu ve burada Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı olarak vazife aldı. Ayrıca George Mason Üniversitesi’nde de konuk akademisyen olarak bulunmuş oldu.

Sivil cemiyet çalışmalarına da katkı elde eden Duran, Sakarya Üniversitesi’nde Bilgi Evi adı altında bir sivil cemiyet örgütü kurdu ve eğitim, kültürel faaliyetlere odaklanan bir merkez haline getirdi. Daha sonrasında SETA’nın İstanbul şubesinin genel koordinatörlüğüne atandı ve SETA’nın Ankara ofisinde genel koordinatörlük görevini üstlendi.

Dışişleri Bakan Yardımcılığına Atanması

Son olarak 17 Mayıs 2024 tarihinde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. Burhanettin Duran, kariyeri ve eğitimiyle tanınan mühim bir akademisyen ve siyasetçidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ