Devlet Denetleme Kurulu Başkanı olarak Türkiye’nin kamu denetiminde kilit bir pozisyonda bulunan Salih Tanrıkulu’nun kariyeri ve kökenleri, dört gözle beklenen mevzular içinde yer ediniyor. Peki, bu mühim siyasetçi kimdir ve aslen nerelidir? Kullanıcılarımızın çoğunlukla sordurulmuş olduğu bu soruların yanıtları için detaylar haberimizde yer ediniyor.

Salih Tanrıkulu Kimdir?

Ankara’nın 1974 doğumlu yetiştirdiği adlardan kabul edilen Salih Tanrıkulu, 1996 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Eğitimine ABD’de devam ederek Illinois Üniversitesi’nde Ekonomi branşında yüksek lisans derecesi aldı. Kamu görevine 1997 senesinde Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak adım atan Tanrıkulu, Maliye Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde görevler üstlendi.

Birikimini Uluslararası Platformlarda Kullanma Çabası

Mesleki kariyeri süresince internasyonal alanda da etken rol üstüne alan Tanrıkulu, OECD ve AB Fiscalis emek verme gruplarında ülkesini temsil etti. Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Maliye Müşaviri olarak vazife aldı ve NATO Denetim Kurulu Üyeliği yapmış oldu.

Devlet İşleyişinde Mühim Görevler Üstlendi

2015 senesinde Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu üyeliğine atanmasıyla dikkatleri üstüne çeken Tanrıkulu, 2017 senesinde Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini başarıyla yürüttü. Ocak 2023’ten bu yana ise Devlet Denetleme Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir.

Aile Hayatı

Kamu görevinin yanı sıra aile hayatına da ehemmiyet veren Salih Tanrıkulu, evli ve üç çocuk babasıdır. Başarıyla yürüttüğü kamu görevi ve aile sorumlulukları içinde denge kurarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ