Depozito İadesinde Yeni Dönem: Şişe ve Kutu Başına Ne Kadar Ödenecek?

0

Hangi Şişe ve Kutular İade Edilebilecek?

Tek kullanımlık ambalajlı ürünler kapsamında alkolsüz içecekler, içme suyu, naturel mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecekler, enerji ve sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve süt ürünleri yer alacak. Bu ürünlerin ambalajları iade edilerek çevreye katkı sağlanacak.

İlk Etapta Kaç İade Makinesi Kurulacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı, ilk etapta 5 bin iade makinesi oluşturmayı planlıyor. Belediyeler, Millet Bahçeleri, üniversiteler, zincir marketler, avmleri, oteller, restoranlar ve kafeteryalar benzer biçimde yoğun insan trafiğinin olduğu alanlara makineler yerleştirilecek.

Şişe ve Kutular İçin Ne Kadar Ödenecek?

Vatandaşlar, iade ettikleri her bir şişe yada kutu için 25 kuruş depozito alacak. Bu karşılık, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üstünden açılacak “e-cüzdan” hesabında birikerek alışverişlerde kullanılabilecek.

Depozito İade Sisteminin Ekonomiye Katkısı Ne Olacak?

PAGEV Yeşil Dönüşüm Derneği Başkanı Yavuz Eroğlu, bu sistemin hem çevresel hem de ekonomik anlamda büyük yarar sağlayacağını belirtiyor. Eroğlu, “AB’nin başlatmış olduğu yeşil dönüşüm projesi kapsamında, Türkiye’nin plastik ham maddede cari açığı kapatması ve geri dönüşüm oranlarını çoğaltması hedefleniyor” dedi.

Depozito İadesi Hangi Ürünleri Kapsayacak?

Alkolsüz içecekler, içme suyu, naturel mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecekler, enerji ve sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve süt ürünleri benzer biçimde tek kullanımlık ambalajlı ürünler iade sistemine dahil edilecek. Bu sistem yardımıyla çevresel farkındalık artırılarak geri dönüşüm teşvik edilecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.