Türk yerbilimci ve akademisyen Prof. Dr. Celal Şengör, bilimsel çalışmalarıyla tanınmakla beraber, onun kişisel yaşamına dair detaylar da ara sıra gündeme gelmektedir. Merak edilen konulardan biri de babası Asım Şengör’dür. İşte, Celal Şengör’ün babası Asım Şengör hakkında merak edilenler.

Asım Şengör kimdir?

İstanbul doğumlu iş insanı ve yönetici Mehmet Asım Şengör, Türkiye’nin önde gelen besin şirketleri Tamek ve Fruko’nun yönetiminde mühim roller üstlenmiş, bununla birlikte yerbilimci ve bilim insanı Prof. Dr. Celal Şengör’ün babası olarak bilinir.

Mehmet Asım Şengör, 1928 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Prizren kökenli bir ailenin evladı olarak büyüyen Asım Şengör’ün babası Celalettin Şengör, halı ticareti ile uğraşmaktaydı. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı sadece tecim hayatına önem vererek eğitimini yarıda bıraktı.

Asım Şengör, Tamek Holding ve Fruko Gazoz’un yönetim kurullarında mühim görevler üstlenmiş ve Tamek Holding’in ileri yıllarda başkanlığını yapmıştır. Ayrıca Türkiye Gemi Sanayi, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Türkiye Petrolleri şeklinde kuruluşlarda da yöneticilik yapmıştır. Asım Şengör, uzun devam eden bir hastalığın arkasından 21 Ocak 2018’de İstanbul’da vefat etmiş ve Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi