Genel

Alkol Bağımlılığı Nedir? Belirtiler, Nedenler ve Kurtulma Yolları

Alkol Bağımlılığı Nedir?
Alkol bağımlılığı toplumda fena alışkanlık olarak tabir edilir. Alkol bağımlılığı, kişinin kendi iradesiyle aşırı alkol tüketmesiyle, belirli bir saati olmaksızın olanak oldukça günün neredeyse her anında tüketilmesidir. Alkol bağımlısı olmuş kişi, alkol tüketimi mevzusunda kendisini frenleyemez ve her canı istediğinde kendisini alkol tüketmekte zorunluymuş benzer biçimde hissetmektedir.

Öte taraftan alkol bağımlısı olan bireyler, alkol tüketmedikleri vakit gerilmiş, sinirli ve kendilerini stres altında hissederler. Alkol bağımlısı bireyler kendilerini stres altında hissettikleri vakit bu durum saldırganlığa yöneltebilir. Bireyde beklenmedik hareketler, vurma eylemi gerçekleşmesi benzer biçimde şiddete eğilimli olarak davranışlar gözlemlenir.

Alkol bağımlılığı niçin olur?
Alkol bağımlısı olan bireylerin en büyük sebepleri geçmişleridir. Geçmişte yaşanmış olan ve içlerinde saklı kutu benzer biçimde tutulan nedenler, kişiyi zararı olan durumlara iter. Geçmişte yaşanmış olan maddi sıkıntılar, travmatik durumlar, sorunlu bir kişilik yapısı, Anne babanın boşanması, aile içi sertlik, çocukken tacize uğramak benzer biçimde nedenler bireyi alkole daha da yakınlaştırır. Geçmişte yaşadıkları fakat bir halde atlatmış olmalarına karşın hala içlerinde bir yerlerde izi olan yada şuur altından hiçbir yolla çıkmayan devamlı tekrarlayan vakaları unutmak isteyen kişiler, alkol yolunu tercih etmekte ve böylece alkol tükettiklerinde yaşadıklarını unutacaklarını düşünmektedir.

Fakat bu durum bireylerin sandığı kadar rahat olmamaktadır. Alkolün etkisiyle kısa süreli yaşanmış olan sarhoşlukta birçok şey unutulmuş olsa bile alkol etkisinden çıkıldıktan sonrasında tekrardan aynı durumlar yaşanmaya devam etmektedir. Bireylerin alkol tükettikten sonrasında kafalarında ki her şeyi unutabileceklerini sanması ve bundan dolayı yaşanılan olaylardan dolayı sık sık alkol tüketilmeye başlanması bağımlılığın ilk aşmalarındandır.

Alkol Bağımlılığı Nedir? Belirtiler, Nedenler ve Kurtulma Yolları

Alkol bağımlısı olduğumu iyi mi anlarım?
Alkol tüketen her kişi bağımlı değildir lakin bu durum alkol bağımlısı olunmayacak anlamına asla gelmemektedir. Alkol bağımlısı olan bireyler, normalin fazlaca daha fazlasını tüketerek durma noktasına bilemezler.
Alkol bağımlılığın en belirgin durumu ise yalnızlaşmadır. Alkole bağımlı olan bireyler insanlardan, çevresinden, ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaşarak kendi hallerinde bir tek alkol içmeye odaklanmaktadırlar. Bunları yanı sıra alkol bağımlısı bireyler, alkolün sağlıklarına zarar verdiklerini bilmelerine karşın kendilerini durduramaz ve alkol tüketmeye bilgili olarak da devam ederler.

Alkol bağımlısı bireyler, alkol tüketmediklerinde kendilerinde bir yoksunluk hisseder, bu durum ile başa çıkamayacakmış benzer biçimde bir his edinir ve yoksunluğa bağlı olarak terleme, titreme, ağız kuruluğu, odaklanamama benzer biçimde fizyolojik emareler gösterir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu