Genel

Aile Destek Programı Ödemeleri Sona Erdi mi? Bayramdan Sonra Devam Edecek mi? İşte Son Durum

Aile Destek Programı Nedir?

Aile Destek Programı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca gelir durumu düşük hanelere yönelik hayata geçirilen bir destek programıdır. Temmuz 2023’te başlamış olan bu program, 12 ay süresince tertipli olarak ödeme yapmayı amaçlamıştır. Hanelerin gelir durumuna gore değişen tutarlarda destek sağlanmıştır.

Aile Destek Ödemeleri Sona Erdi mi?

12 aylık süre zarfında devam eden Aile Destek Programı ödemeleri, Haziran 2024 itibariyle sonlandı. Son ödemeler, Kurban Bayramı sebebiyle 7 Haziran Cuma günü hesaplara yatırıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yapmış olduğu açıklamada, “İhtiyaç sahibi hanelerimize yönelik hayata geçirdiğimiz desteğimizle onların yanında olmayı sürdürüyoruz. Türkiye Aile Destek Programı ödemelerini Kurban Bayramı dolayısıyla erkene çekerek, bugün itibarıyla hesaplara yatırıyoruz. Bu kapsamda hanelere toplam 4 milyar TL ödeme yapacağız” dedi.

Program Uzatılacak mı?

Aile Destek Programı’nın uzatılıp uzatılmayacağına dair hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı. Bakanlık, programın devam edip etmeyeceği mevzusunda değerlendirmelerde bulunacak. Şu anda, programın uzatılacağına dair herhangi bir resmi data bulunmamaktadır.

Aile Destek Programı Ödemeleri Sona Erdi mi? Bayramdan Sonra Devam Edecek mi? İşte Son Durum

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Kadar?

Aile Destek Programı kapsamında meydana getirilen ödemeler, hanede şahıs başına düşen aylık gelire gore belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği ödeme tutarları şu şekildedir:

450 TL ve altı: 1.250 TL
450 TL üstü ─ 911,15 TL ve altı: 1.100 TL
911,15 TL üstü ─ 1372,30 TL ve altı: 950 TL
1372,30 TL üstü ─ 5.667,37 TL’den azca: 850 TL

Aile Destek Programı Ödemeleri Sona Erdi mi? Bayramdan Sonra Devam Edecek mi? İşte Son Durum

2024 Aile Destek Ödemeleri Devam Edecek mi?

Aile Destek Programı’nın geleceği hakkında resmi bir izahat yapılmadı. Bakanlık tarafınca programın uzatılıp uzatılmayacağına dair bir karar verilecek. Bu süreçte, vatandaşlar programın devam edip etmeyeceği mevzusunda Bakanlık tarafınca yapılacak resmi açıklamaları takip etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu