Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir? Kübra Güran Yiğitbaşı kaç yaşında, nereli?

0

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir? Kübra Güran Yiğitbaşı kaç yaşlarında, nereli?

1979 Ankara doğumlu olan Kübra Güran Yiğitbaşı, çocukluğu ve ilköğretim yaşamını babasının kaymakamlık görevi sebebiyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ve ilçelerinde geçirdi. Daha sonraki eğitim yaşamı, babasının İçişleri Bakanlığı’nda yönetimsel göreve atanmasıyla Ankara’da devam etti ve Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Kısmı’nde tamamladıktan sonrasında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Kısmı’nde yüksek lisansını “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üstündeki Etkisi” üstüne gerçekleştirdiği çalışmasıyla yapmış oldu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısmı’nde 2012 senesinde, “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını tamamladı.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısmı’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Ardından aynı bölümde Doktor Öğretim Üyesi ve Doçent olarak vazife yapmış oldu. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk benzer biçimde dersler verdi. 2016 senesinde “Kalplerin Direnişi” isminde 15 Temmuz temalı belgeseli Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilmiş ve TRT Belgesel’de yayınlanmıştır. 2018 senesinde “Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım” isminde kitabı yayınlanmıştır. Hazırlamış olduğu “Dijital Çağda E-beveynlik” adlı program 13 bölüm halinde TRT’de yayınlanmıştır. Marmara Üniversitesi’nde dekan yardımcılığı, fakülte yönetim kurulu üyeliği, fakülte kurulu üyeliği, anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkan yardımcılığı, kurumsal yazışma koordinatörlüğü benzer biçimde yönetimsel görevlerde bulunmuştur.

2019 yılı Ağustos ayında Basın İlan Kurumu Genel Kurulu temsilciliğine atanmış ve 2021 senesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı olarak göreve getirilmiştir. Bakanlığın ilgili birimleriyle, hanım kooperatiflerinin yaygınlaştırılması, şiddetle savaşım ve hanım istihdamını artırmaya yönelik çalışmalara katkı elde etmiştir. Aile eğitim programları, vatanımızda ve yurt haricinde ailenin güçlendirilmesi ve eğitim gösterim faaliyetlerine ilişkin hizmetlerin koordinasyonunu elde etmiştir. 12 Mayıs 2022 tarihindeki kararname ile Afyonkarahisar Valisi olarak atanmış ve 18 Mayıs 2022 tarihinde göreve adım atmıştır. Evli ve 3 çocuk annesidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.