Dini ve zamanı öneme haiz olan 12 İmam, İslam en mühim simgelerindendir. Toplumlar arası köprüler kuran bu figürlerin kim olduğu ve iyi mi bir soy ağacına haiz oldukları sıkça sorulan sorular içinde. Bu yazımızda, 12 İmamların kimlikleri ve onların soy ağaçlarına dair bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

12 imam kimdir?

Alevilik inancında büyük bir öneme haiz olan on iki İmamlar, Hz. Muhammed’in soyundan gelen liderler olarak kabul edilir. Alevi ibadetlerinde ve inançlarında onlara büyük bir bağlılık gösterilir ve onları anmak merkezi bir yer meblağ.

Alevilik, Hz. Muhammed’in vefatından sonrasında Müslüman toplumunu yönlendirecek liderlerin Ehlibeyt soyundan olmaları gerektiğine inanır. Bu inanç, Kuran-ı Kerim’in Ahzab Suresi 33. Ayetinde anlatılan arınma ve temizlik kavramlarıyla desteklenir. Ehlibeyt, Peygamberin ailesi ve soyudur; bu soy Hz. Ali üstünden devam eder.

On iki İmamlar şunlardır:

 1. Hz. Ali
 2. İmam Hasan
 3. İmam Hüseyin
 4. Zeynelabidin (İmam Ali Zeynelabidin)
 5. Muhammed Bakır
 6. Cafer-i Sadek
 7. Musa Kazım
 8. Ali Rıza
 9. Muhammed Taki
 10. Ali Naki
 11. Hasan Askeri
 12. Muhammed Mehdi

Bu liderlerin bir çok, tarih süresince zehirlenerek yada şehit edilerek yaşamlarını yitirmişlerdir. On ikinci İmam Mehdi ise Alevi inancında beklenen kurtarıcı olarak görülür; bigün gelip adaleti tesis edeceğine inanılır.

Kaynak: (*12*)Haber Merkezi